languages erasmusАкадемічна мобільність за Програмою Еразмус+ має на меті сприяти міжнародній мобільності студентів, викладачів та працівників закладів вищої освіти. Роль закладів вищої освіти у цьому процесі – організувати такі індивідуальні можливості, взявши участь у конкурсах Програми Еразмус+ за напрямом КА1: Академічна мобільність. 

Участь у таких конкурсах дає можливість закладам вдосконалити навички управління міжнародними проектами, покращити організаційний потенціал, відкрити нові горизонти для інтернаціоналізації вищої освіти як на організаційному, так і на індивідуальному рівнях для свого закладу та студентів, викладачів і працівників, модернізувати освітні програми, запровадити нові методики викладання і навчання, запровадити дисципліни англійською та іншими іноземними мовами, вдосконалити управління закладом задля покращення якості вищої освіти та активізації співпраці з партнерами з усього світу.

Для закладів з України як країни-партнера* Програми ЄC Еразмус+ відкриті можливості співпраці з закладами вищої освіти країн-членів** Програми щодо організації навчальної (академічної) мобільності: МІЖНАРОДНА КРЕДИТНА МОБІЛЬНІСТЬ (International Credit Mobility) або СПІЛЬНІ МАГІСТЕРСЬКІ ПРОГРАМИ (Erasmus Mundus Joint Master Degree).

teams blogДля чого? 

Можливості для співпраці з європейськими університетами задля організації взаємного обміну студентами, викладачами та адміністративним персоналом за проектами з міжнародної кредитної мобільності. Студенти-учасники кредитної мобільності Еразмус+ обов'язково повертаються в Україну і отримують диплом українського закладу вищої освіти, а у Додатку до диплома будуть вказані курси, які вони вивчали у Європі.

Планується, що впродовж 2015-2020 рр. Програмою Еразмус+ буде надано фінансування для реалізації 135 тис. грантів з міжнародної кредитної мобільності.

Як приймається рішення щодо фінансування?

Процес розгляду та відбору проектів з міжнародної кредитної мобільності за Програмою Еразмус+ (КА1 або КА107) є децентралізованим та адміністративно здійснюється Національними агентствами країн-членів Програми Еразмус+. Оскільки напрям Еразмус+ Міжнародна кредитна мобільність є децентралізованою дією, то кожне з 34 Національних агентств має окремий бюджет та його розподіл між 14 Регіонами Еразмус+ для підтримки проектів з міжнародної кредитної мобільності (KA1 або КА107). Україна як країна-партнер Еразмус+ отримує фінансування на проекти Еразмус+ КА1 у межах бюджету Регіону 2 - Країни Східного партнерства (Region 2 - Eastern Partnership countries) та додаткове фінансування обсягом 2,500 тис. євро для конкурсів 2019 та 2020 рр., отримане визначеними Національними агентствами Еразмус+.

Конкурс з отримання гранту на реалізацію проектів з міжнародної кредитної мобільності оголошується щорічно у жовтні та триває, як правило, до лютого наступного календарного року. З умовами участі у міжнародній кредитній мобільності Еразмус+ можна детально ознайомитись у Erasmus+ Programme Guide (version 2, 2019) або у Керівництві до Програми Еразмус+ (2 версія 2019 р., переклад).

Конкурс 2019 р. завершено. Результати конкурсу 2019 р. очікуються у травні-червні 2019 р. та будуть оголошені Національними агентствами країн-членів Програми Еразмус+.

ЯК ПІДГОТУВАТИ ПРОЕКТИ З МІЖНАРОДНОЇ КРЕДИТНОЇ МОБІЛЬНОСТІ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОГРАМ ОБМІНУ ЕРАЗМУС+

КРОК 1: Пошук європейських партнерів для проектів з міжнародної кредитної мобільності

Вимоги до партнерства для проектів Е+ ІСМ (КА1): один заклад вищої освіти з країни-члена Програми Еразмус+ (Programme Countries) та один заклад вищої освіти України як країни-партнера Програми Еразмус+ (Partner Countries), а також додатково, усі інші організації для організації студентської практики. Аплікантами та координаторами проектів ІСМ виступають європейські університети з країн-членів Програми Еразмус+. Європейські університети повинні бути підписантами Хартії Еразмус з вищої освіти (список станом на 5 лютого 2019 р.).

Де шукати партнерів для проектів Еразмус+ ІСМ?

• Серед своїх європейських партнерів за іншими міжнародними проектами.
• За особистими міжнародними контактами викладачів, персоналу свого навчального закладу з європейськими партнерами.
• Розмістити інформацію про свій ЗВО на сайті Національного Еразмус+ офісу в Україні.
• Розмістити інформацію про свій ЗВО на сайтах Національних агентств Еразмус+. Для прикладу, див. Розділ пошуку партнерства на сайті Національного агентства Еразмус+ Великобританії.
• На Порталі учасників проектів ЄС.

КРОК 2: Підготувати проектну заявку на наступний конкурс

Проекти Еразмус+ КА1 конкурсу 2019 р. повинні розпочатись 1 серпня 2019 р. та тривати 24 або 36 місяців. За домовленістю, партнерство готує спільну проектну заявку у вигляді он-лайн аплікаційної форми для проекту Еразмус+ КА1 за конкурсом 2019 р. Ознайомитись із версією аплікаційної форми для проекту Еразмус+ 2019 р. у pdf.версії можна тут.

КРОК 3: Подати проектну заявку на конкурс 2020 р.

Європейський партнер як аплікант та координатор проекту подає підготовлену проектну заявку до свого 

Останній термін подання проектної заявки з Міжнародної кредитної мобільності Еразмус+ – ЛЮТИЙ 2020 р. 12:00 год. (Брюссель) або 13:00 год. (КиНаціонального агентства Еразмус+.їв).

КОРИСНІ РЕСУРСИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ проектної заявки Е+ ІСМ попереднього конкурсу:

Хто може організувати кредитну мобільність? Один заклад вищої освіти з країни-члена Програми (аплікант) та один заклад вищої освіти країни-партнера Програми Еразмус+ (додатково можуть бути й інші організації для проходження студентських практик). Координаторами проектів виступають Національні Агентства Еразмус+ країн-членів Програми з Європи.

Хто подає проектну заявку? Відповідно до умов Програми Еразмус+ аплікантом проекту з міжнародної кредитної мобільності (КА 107) повинен бути університет з країни-члена Програми Еразмус+. Університет з Європи повинен бути підписантом Хартії Еразмус з вищої освіти.

Куди подається проектна заявка? Проектні заявки подаються он-лайн університетом-аплікантом з країни-члена програми до свого Національного агентства Еразмус+ (децентралізований процес). В свою чергу, агентства розглядають та приймають рішення щодо проектів-переможців та оприлюднюють результати на своєму сайті.

Яка тривалість проектів? Термін впровадження проектів може бути 16 або 24 місяці.

Обов’язкові умови для університетів-партнерів: відповідальність та інституційна підтримка; дотримання Хартії Еразмус з вищої освіти (для університетів країн-членів Програми); відкритість, прозорість, рівний доступ; визнання результатів мобільності.

Хто може бути учасником міжнародної кредитної мобільності:

 • Студенти - молодші бакалаври та бакалаври (окрім 1-го курсу), магістри, PhD студенти (для навчання, практики);
 • Працівники – викладачі та адміністративні працівники (для викладання, підвищення кваліфікації, стажування).

У яких галузях знань? Навчання або викладання можливе у різних галузях знань.

Тривалість міжнародної кредитної мобільності для студентів:

 • для студентів - від 3 міс. до 12 міс. на навчання протягом одного освітнього циклу (можливо акумулятивно)
 • для студентів-медиків - від 3 міс. до 24 міс. на навчання
 • для студентів - від 2 міс. до 12 місяців для практики протягом одного освітнього циклу (можливо акумулятивно)

Тривалість міжнародної кредитної мобільності для працівниківвід 5 днів до 2 міс. для викладання, підвищення кваліфікації та стажування.

Грант, який отримує партнерство на реалізацію проекту з Міжнародної кредитної мобільності включає: програми обмінів (вартість навчання), організаційні кошти для університетів, кошти на перебування чи добові для учасників, трансфер, віза, страхування:

 • Фінансове покриття адміністративних витрат під час реалізації проекту: партнерство університетів отримуватиме 350 євро за кожного мобільного учасника, а також додаткові кошти для учасників зі спеціальними потребами.
 • Фінансове покриття для студентів: кошти на перебування у розмірі 800-850-900 євро/місяць (2-3 – 12 місяців) в залежності від країни обміну.
 • Фінансове покриття для працівників: добові у розмірі 140-160-180 євро/день (5 днів – 2 місяці) в залежності від країни обміну.
 • Відшкодування за проїзд: 20 євро(10-99 km); максимальна – 1500 євро(8 000 km та більше).
 • Віза та страхування є варіативними статтями гранту.

*Перевіряйте статті коштів відповідно до міжінституційних угод та умов участі, розроблених університетами.

Звертаємо увагу, що представникам закладів необхідно фахово розумітись та надати роз’яснення учасникам кредитної мобільності щодо документації, відповідальності, прав і обов'язків, законодавчої бази академічної мобільності, питань оподаткування стипендій, оплат та коштів на перебування що передбачаються у межах їх участі у проектах з кредитної мобільності. Також обов'язково забезпечити автоматичне визнання кредитів після повернення стипендіата університетом в Україні (як то передбачається у міжінституційній та угоді на навчання). Якщо такого не відбувається, університет з країни-члена програми Еразмус+ має право вимагати від закладу повернення коштів витрачених на стипендіатів.

Рекомендовано повідомляти учасникам кредитної мобільності (студентам та працівникам) про важливість збереження підтверджувальних документів про витрати (квитанції про оплату за готель, транспорт тощо), а також про необхідність отримання довідки у приймаючого закладу щодо сплати/стягнення податків (якщо таке було). Рекомендовано проконсультуватись у податкового інспектора щодо питань оподаткування.

 

Де ознайомитись з деталями?

Керівництво до Програми ERASMUS+: англійською мовою та  переклад українською мовою (2 версія 2019 р.)

База координаторів Еразмус+ в ЗВО України - завантажити

ДОВІДНИК для ЗВО щодо реалізації проектів з ICM Еразмус+ (2017 р.) переклад українською мовою!

Вебінар ЯК ПОДАВАТИ проектну заявку на конкурс ІСМ 

Довідник "Часті запитання від закладів вищої освіти країн-партнерів"

Матеріали Міжнародного контактного семінару (контакти потенційних партнерів): Tips&Tricks

Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок реалізації права на академічну мобільність"

Перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти в Україні

ЄС Інструмент з розбудови парнерства може допомогти у пошуку парнерів для спільних проектів

 

 Що таке "Вікна мобільності" і як їх впровадити в освітній процес? Досвід ЗВО Угорщини (2018 р.): за посиланням

КЛЮЧОВІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТІВ З КРЕДИТНОЇ МОБІЛЬНОСТІ ЕРАЗМУС+ ТА ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ:

 
КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ:
 
Досвід українських університетів у реалізації проектів з Міжнародної кредитної мобільності
Досвід європейських університетів у реалізації проектів з Міжнародної кредитної мобільності

get an mba degree quick

Співпраця закладів вищої освіти країн-членів Програми (Programme Countries*) для участі в конкурсі відбору кращих Спільних магістерських програм у партнерстві з іншими закладами країн світу (країн-партнерів Програми - Partner Countries**) можлива на основі існуючого потенціалу в закладах для викладання, навчання, проведення практики, стажування у рамках Спільних магістерських програм. Деталі такого партнерства прописуються в Партнерській угоді. Брати участь можуть заклади, що пропонують (спільні) магістерські програми, відповідні окремі курси або мають складові для викладання такої програми (базу для практики тощо). Це означає, що заклади-партнери вже розробили та викладають інноваційні спільні програми в своєму закладі, які готують конкурентних фахівців для глобального ринку праці.

Детальніше...

KA 1 2019ЯК ПІДГОТУВАТИ ПРОЕКТИ З МІЖНАРОДНОЇ КРЕДИТНОЇ МОБІЛЬНОСТІ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОГРАМ ОБМІНУ ЕРАЗМУС+

КРОК 1: Розпочинайте підготовку вже зараз і визначитись із партнерським закладом вищої освіти

Вимоги до партнерства для проектів Е+ ІСМ (КА1): один заклад вищої освіти з країни-члена Програми Еразмус+ (Programme Countries) та один заклад вищої освіти України як країни-партнера Програми Еразмус+ (Partner Countries), а також додатково, усі інші організації для організації студентської практики. Аплікантами та координаторами проектів ІСМ виступають європейські університети з країн-членів Програми Еразмус+. Європейські університети повинні бути підписантами Хартії Еразмус (список станом на 11 грудня 2018 р.).

Де шукати партнерів для проектів Еразмус+ ІСМ?

• Серед своїх європейських партнерів за іншими міжнародними проектами.
• За особистими міжнародними контактами викладачів, персоналу свого навчального закладу з європейськими партнерами.
• Розмістити інформацію про свій ЗВО на сайті Національного Еразмус+ офісу в Україні.
• Розмістити інформацію про свій ЗВО на сайтах Національних агентств Еразмус+. Для прикладу, див. Розділ пошуку партнерства на сайті Національного агентства Еразмус+ Великобританії.
• На Порталі учасників проектів ЄС.

КРОК 2: Підготувати проектну заявку на конкурс 2019 р.

Проекти Еразмус+ КА1 конкурсу 2019 р. повинні розпочатись 1 серпня 2019 р. та тривати 24 або 36 місяців. За домовленістю, партнерство готує спільну проектну заявку у вигляді он-лайн аплікаційної форми для проекту Еразмус+ КА1 за конкурсом 2019 р. Ознайомитись із версією аплікаційної форми для проекту Еразмус+ 2019 р. у pdf.версії можна тут.

КРОК 3: Подати проектну заявку на конкурс 2020 р.

Європейський партнер як аплікант та координатор проекту подає підготовлену проектну заявку до свого Національного агентства Еразмус+.

Останній термін подання проектної заявки з Міжнародної кредитної мобільності Еразмус+ – ЛЮТИЙ 2020 р. 12:00 год. (Брюссель) або 13:00 год. (Київ).

КОРИСНІ РЕСУРСИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ проектної заявки Е+ ІСМ попереднього конкурсу:

КОРИСНІ РЕСУРСИ ДЛЯ ВПРОВАДЖЕННЯ проектів Е+ ІСМ, що рекомендовано брати до уваги під час формування змісту проекту:

Програма Еразмус+ виділяє загалом 166 млн. євро на підтримку проектів з міжнародної кредитної мобільності за конкурсом 2019 р. Даний бюджет включає додаткове фінансування для України за проектами КА1 обсягом 1,250 тис. євро для конкурсу 2019 р., наданого для Національних агентств Еразмус+, що зацікавлені у посиленні співпраці з українськими ЗВО.

Оскільки напрям Еразмус+ Міжнародна кредитна мобільність є децентралізованою дією, а отже, розгляд та прийняття рішень щодо підтримки проектів ІСМ здійснюється Національними агентствами Еразмус+, то кожне з 34 Національних агентств має окремий бюджет та його розподіл між 14 Регіонами Еразмус+ для підтримки проектів з міжнародної кредитної мобільності (KA1 or КА107). Україна як країна-партнер Еразмус+ отримує фінансування на проекти Еразмус+ КА1 у межах бюджету Регіону 2 - Країни Східного партнерства (Region 2 - Eastern Partnership countries) та додаткове фінансування обсягом 1,250 тис. євро для конкурсу 2019 р., отриманим визначеними Національними агентствами Еразмус+ (рекомендовано перевіряти самостійно).

Радимо ознайомитись із бюджетами Е+ ІСМ для України на сайтах Національних агентств Еразмус+ , наприклад:

Довідково:

ПРОЕКТИ З МІЖНАРОДНОЇ КРЕДИТНОЇ МОБІЛЬНОСТІ ЕРАЗМУС+ (ERASMUS+ KA1) – це короткострокові програми обміну:

 • на навчання (3-12 міс.) та на практику (2-12 міс.) для українських (молодших) бакалаврів (окрім 1-го року навчання), магістрів, аспірантів, докторантів;
 • викладання / підвищення кваліфікації / на стажування (від 5 днів до 2 міс.) для викладачів та працівників закладів вищої освіти.

Детальніше про умови участі у програмах обміну за проектами Еразмус+ КА1 для студентів та представників українських ЗВО.\

Керівництво до Програми ERASMUS+: англійською мовою та  переклад українською мовою (2 версія 2019 р.)