ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТУ З МІЖНАРОДНОЇ КРЕДИТНОЇ МОБІЛЬНОСТІ

Хто може організувати кредитну мобільність? Проект з міжнародної кредитної мобільності може бути організований закладами вищої освіти з України та одним ЗВО-партнером з країни-члена Програми Еразмус+ - з Європи.

Для чого? Можливості для співпраці з європейськими університетами задля організації взаємного обміну студентами, викладачами та адміністративним персоналом за проектами з міжнародної кредитної мобільності. Тобто, стипендіати обов'язково повертаються в Україну і отримують диплом українського закладу вищої освіти, а у Додатку до диплома будуть вказані курси, які він вивчав у Європі.
Планується, що протягом 2015-2020 рр. Програмою Еразмус+ буде надано фінансування для реалізації 135 тис. грантів з кредитної мобільності. Процес подання та відбору проектів з кредитної мобільності за Програмою Еразмус+ є децентралізованим та є повною відповідальністю Національних агентств країн-членів Програми Еразмус+.

Для кого? Міжнародна кредитна мобільність може організовуватись для студентів (молодших бакалаврів, бакалаврів (окрім 1-го курсу), магістрів, аспірантів), викладачів та працівників закладів вищої освіти. Рекомендовано щоб обмін за міжуніверситетськими проектами з міжнародної кредитної мобільності був двостороннім.

У яких галузях знань? Навчання або викладання за кредитною мобільністю можливе у різних галузях знань.

Де ознайомитись з деталями? Для вивчення детальної інформації щодо участі у конкурсі з міжнародної кредитної мобільності Еразмус+ International Credit Mobility (ICM), будь ласка, ознайомтесь із відповідним розділом Керівництва до Програми Еразмус+ українською мовою (Erasmus+ Programme Guide - англійською).

Яка тривалість проектів? Термін впровадження проектів може бути 16-24 місяці.

Яка тривалість мобільності для індивідуальних осіб?

  • Для студентів кредитна мобільність складає від 3 до 12 місяців для навчання та від 2 до 12 місяців для стажування-практика (можливість стажування-практики для студентів з країн-партнерів вже відкрита з 2018 року). Загальна тривалість кредитної мобільності для студентів не може перевищувати 12 місяців за цикл навчання незалежно від типу та тривалості мобільностей.
  • Для викладачів та працівників закладу мобільність може тривати від 5 днів до 2 місяців.

Які кошти отримують українські учасники кредитної мобільності? Відповідно до умов Програми Еразмус+ сума визначається залежно від того, до якої групи відноситься країна, де здійснюватиметься мобільність (детальна інформація у Керівництві до Програми Еразмус+ українською мовою (Erasmus+ Programme Guide - англійською)):

  • Грант для студентів-учасників кредитної мобільності передбачає покриття витрат на проїзд, проживання та інші відповідні витрати у сумі 800-900-950 євро на місяць.
  • Добові для викладачів та працівників складають 140-160-180 євро на день.

Рекомендовано повідомляти учасникам кредитної мобільності (студентам, викладачам та працівникам) про важливість збереження підтверджувальних документів про витрати (квитанції про оплату за готель, транспорт тощо), а також про необхідність отримання довідки у приймаючого закладу щодо сплати/стягнення податків (якщо таке було). Рекомендовано проконсультуватись у податкового інспектора щодо питань оподаткування.

Звертаємо увагу, що представникам закладів необхідно фахово розумітись та надати роз’яснення учасникам кредитної мобільності щодо документації, відповідальності, прав і обов'язків, законодавчої бази академічної мобільності, питань оподаткування стипендій, оплат та коштів на перебування що передбачаються у межах їх участі у проектах з кредитної мобільності. Також обов'язково забезпечити автоматичне визнання кредитів після повернення стипендіата університетом в Україні (як то передбачається у міжінституційній та угоді на навчання). Якщо такого не відбувається, університет з країни-члена програми Еразмус+ має право вимагати від вищого навчального закладу повернення коштів витрачених на стипендіатів.

Довідково:

Яким є фінансове покриття адміністративних витрат під час реалізації кредитних мобільностей? Передбачається, що для покриття адміністративних витрат партнерство університетів отримуватиме по 350 євро за кожного мобільного учасника, а також додаткові кошти для учасників зі спеціальними потребами.

Хто подає проектну заявку? Відповідно до умов Програми Еразмус+ аплікантом проекту з кредитної мобільності повинен бути університет з країни-члена Програми Еразмус+. Європейський університет повинен бути підписантом Хартії Еразмус з вищої освіти. Вищий навчальний заклад з України може бути партнером проектної заявки з кредитної мобільності. ЄС Інструмент з розбудови парнерства може допомогти у пошуку парнерів для спільних проектів.  

Куди подається проектна заявка? Проектні заявки подаються університетом-аплікантом з країни-члена програми до свого Національного агентства Програми Еразмус+, агентства розглядають та приймають рішення щодо проектів-переможців та оприлюднюють результати.

Як подавати заявкувебінар щодо заповнення аплікаційної заяки англійською мовою.

Звертаємо увагу, що відділи міжнародних зв'язків навчальних закладів можуть отримати консультації щодо участі у проектах з міжнародної кредитної мобільності у команди Національного Еразмус+ офісу в Україні.

Довідково:

*Презентація з активними гіперпосиланнями нижче
 
!!! ВАЖЛИВО ОЗНАЙОМИТИСЬ ВИЩИМ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДАМ УКРАЇНИ
 
Ключові документи та корисні матеріали для підготовки проектів з кредитної мобільності Еразмус+ та їх реалізації 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. Handbook for Higher Education Institutions on International Credit Mobility Projects (application and management)

Увага! НОВИНКА Довідник для вищих навчальних закладів щодо реалізації проектів з міжнародної кредитної мобільності Еразмус+ (лютий 2017 р.), а також вже українською мовою!
Інші корисні матеріали:
Про можливості для закладів вищої освіти України

Національне агентство Еразмус+ Великої Британії
Національне агентство Еразмус+ Німеччини
Досвід Університету прикладних наук з Білефельду (Німеччина)
Досвід університету Саарланду (Німеччина)
University of Cadiz (Spain)
Досвід Львівського національного університету імені Івана Франка
Досвід НТУ "КПІ"
Досвід СумДУ
Важливо ознайомитись:
Практичний довідник
Як подавати проектну заявку на конкурс ІСМ
Що потрібно та що не потрібно робити країнам-партнерам під час підготовки проектних заявок і виконання проектів
Часті запитання від закладів вищої освіти країн-партнерів
Tips&Tricks
Співпраця з польськими університетами
Матеріали Міжнародного контактного семінару (контакти потенційних партнерів)

Handbook для закладів вищої освіти щодо подання і запровадження проектів з Міжнародної кредитної мобільності

Корисна інформація щодо КА. Learning Mobility розміщена на сайті Національного агенства Еразмус+ Великої Британії: https://erasmusplus.org.uk/higher-education-projects

Запис он-лайн вебінарів: https://www.youtube.com/watch?v=PKL4HasUBQ4

Особливо з рекомандаціями ЄС щодо реалізації проектів країнами-партнерами Програми Еразмус: the European Commission has produced a Quick Reference Guide for Partner Country HEIs (494 KB) selected for International Credit Mobility projects. This useful guide will provide partner institutions with basic information on the key documents, rules, guidelines and next steps.

Інша корисна інформація: http://mon.gov.ua/citizens/rozyasnennya/akademichna-mobilnist/

http://erasmusplus.org.ua/erasmus/ka1-navchalna-mobilnist/884-poriadok-realizatsii-prava-na-akademichnu-mobilnist-postanova-kmu-vid-12-08-2015.html

Закон України "Про вищу освіту" 2014 р. українською мовою: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1556-18

Переклад Закону про вищу освіту англійською мовою можна завантажити тут: Law_Higher Education_Ukraine_EN_2014

Особлива увага закладами України повинна приділятись відкритому, прозорому та рівному доступу потенційних стипендіатів до можливостей в рамках виграних проектів на мобільність.

Важливо розміщати інформацію на сайті університету з можливостями, умовами участі і критеріями відбору, публікувати результати тощо.

Всі деталі необхідно обговорювати з партнерами для зручності переклади документів українською мовою: http://www.erasmusplus.org.ua/erasmus/ka1-navchalna-mobilnist/konkursy/kredytna-mobilnist.html

Рекомендовано повідомляти учасникам кредитної мобільності (студентам, викладачам та працівникам) про важливість збереження підтверджувальних документів про витрати (квитанції про оплату за готель, проїзд, транспорт тощо), а також про необхідність отримання довідки у приймаючого закладу щодо сплати/стягнення податків (якщо таке було). Учасники несуть відповідальність самостійно щодо подання декларацій про додаткові надходження.

Звертаємо увагу, що представникам закладів необхідно фахово розумітись та надати роз’яснення учасникам кредитної мобільності щодо документації, відповідальності, прав і обов'язків, законодавчої бази академічної мобільності, питань оподаткування стипендій, оплат та коштів на перебування що передбачаються у межах їх участі у проектах з кредитної мобільності. Рекомендовано проконсультуватись з податковим інспектором щодо питань оподаткування. Також обов'язково забезпечити автоматичне визнання кредитів після повернення стипендіата університетом в Україні (у разі попереднього узгодження). Якщо такого не відбувається, університет з країни-члена програми Еразмус+ має право вимагати від закладу повернення коштів витрачених на стипендіатів.