Міжнародна мобільність: Корисні матеріали для закладів-виконавців
Корисна публікація Методичних рекомендацій Європейської Комісії HANDBOOK для закладів вищої освіти щодо подання і запровадження проектів з Міжнародної мобільності тут.
Оновлені методичні рекомендації
Корисна інформація щодо КА. Learning Mobility розміщена на сайті Національного агенства Еразмус+ Великої Британії
All info about COVID-19 in Ukraine: official portal of the Cabinet of Ministers of Ukraine (here), Ministry of Health of Ukraine (here) and Ministry of Education and Science of Ukraine (here).
Деталі щодо особливостей виняткових заходів підтримки України під час війни:
- Інформація про особливості підтримки України у період війни на порталі Національного агентства Еразмус+ Франції (англійською мовою) - за посиланням тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної академічної мобільності у сфері вищої освіти (українською мовою) - у документі тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної навчальної мобільності у сферах шкільної освіти, освіти дорослих та VET (укр.мовою) - за посиланням тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів навчальної мобільності молоді та Європейського корпусу солідарності (укр.мовою) - за посиланням тут.
- Щодо виняткових заходів у сфері молоді можна дізнатись на порталі SALTO - Youth - за посиланням тут.
Особливо з рекомандаціями ЄС щодо реалізації проектів країнами-партнерами Програми Еразмус: the European Commission has produced a Quick Reference Guide for Partner Country HEIs (494 KB) selected for International Credit Mobility projects. This useful guide will provide partner institutions with basic information on the key documents, rules, guidelines and next steps.
Закон України "Про вищу освіту" 2014 р. українською мовою
Особлива увага закладами України повинна приділятись відкритому, прозорому та рівному доступу потенційних стипендіатів до можливостей в рамках виграних проектів на мобільність.
Університети повинні розміщати відкрито та заздалегідь інформацію з можливостями, умовами участі і критеріями відбору, розміром гранту на мобільність та публікувати результати тощо.
Важливо ознайомити студентів з Хартією студентів Еразмус та консультувати студентів та працівників щодо подальших кроків після відбору, як готувати Угоду на навчання / практику / на мобільність. Повідомити що покриває грант, які документи стипендіат повинен привезти в свій університет після закінчення мобільності, яким чином буде проходити визнання результатів мобільності тощо. Особливу увагу звертати на розмір гранту, бо він може бути 0 (нуль), що означає, що навчання безкоштовне, а проживання і харчування за власних кошт студента. Проте заклад вищої освіти не має право вимагати будь які внески від студентів, які отримали грант на покриття витрат на мобільність. Якщо Ви стикнулись з такою проблемою, чи хтось з представників уніерситету вимагає від кошти за участь в конкурсі тощо, просимо терміново повідомити нашу команду.
Рекомендовано повідомляти учасникам кредитної мобільності (студентам, викладачам та працівникам) про важливість збереження підтверджувальних документів про витрати (квитанції про оплату за готель, проїзд, транспорт тощо), а також про необхідність отримання довідки у приймаючого закладу щодо сплати/стягнення податків (якщо таке було). Учасники несуть відповідальність самостійно щодо подання декларацій про додаткові надходження.
Звертаємо увагу, що представникам закладів необхідно фахово розумітись та надати роз’яснення учасникам кредитної мобільності щодо документації, відповідальності, прав і обов'язків, законодавчої бази академічної мобільності, питань оподаткування стипендій, оплат та коштів на перебування що передбачаються у межах їх участі у проектах з кредитної мобільності. Рекомендовано проконсультуватись з податковим інспектором щодо питань оподаткування. Також обов'язково забезпечити автоматичне визнання кредитів після повернення стипендіата університетом в Україні (у разі попереднього узгодження). Якщо такого не відбувається, університет з країни-члена програми Еразмус+ має право вимагати від закладу повернення коштів витрачених на стипендіатів.
До уваги студентів і працівників університетів, та всіх задіяних до реалізації проектів Еразмус+ за різними напрямами, там де потрібно брати участь у заходах проектів та чи навчатись.
Плануючи відрядження чи поїздку в рамках проектів співпраці, мобільності за обміном чи на навчання програми Еразмус+ важливо пам'ятати про наступне:
1. Безвіз поширюється лише на власників біометричних! паспортів. Але не з метою навчання. Детальне роз'яснення за посиланням тут.
2. Передбачає короткотермінове! перебування в 30 європейських країнах до 90 днів протягом 180 днів з метою туризму або службового відрядження. При перетині кордону слід мати при собі документи, які підтверджують: мету поїздки, наявність місця проживання/бронювання готелю, достатніх фінансових засобів (не менше 50 євро на добу), зворотний квиток, поліс медстрахування.
3. На триваліший час перебування в ЄС - необхідно оформити візу.
4. Безвіз не означає права на оформлення дозволів на проживання, працевлаштування або навчання в ЄС. В такому випадку необхідно звернутись до посольств і уточнити тип необхідної візи (наприклад: національна віза).
Теж саме стосується студентів, які прибувають в Україну в рамках програм мобільності з ЄС. Необхідно звернутись до посольств України та уточнити тип і вартість візи на навчання.
5. Порушення терміну перебування в ЄС тягне за собою подальшу заборону в’їзду.
Більше інформації, яку наведено (Інфографіка та Пам'ятка), надано Міністерством закордонних справ України:
Інфографіка
Пам'ятка FAQ - Подорожуємо без віз
Відео на сайті Представництва ЄС в Україні
Більше на сайті МЗС України:
щодо в'їзду громадян України в інші країни: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries
щодо в'їзду в Україну громадян інших країн: http://mfa.gov.ua/en/consular-affairs/entering-ukraine/visa-requirements-for-foreigners
Для іноземних студентів, які приїзджають в Україну для навчання за міжнародною кредитною мобільністю Еразмус+, потрібно отримувати лист запрошення від університету та реєструвати в Українському державному центрі міжнародної освіти, МОН України, деталі за посиланням тут.
НЕО в Україні надає листи підтримки для отримання візи за зверенням безкоштовно, для цього потрібно написати е-поштою зверення до нашої команди, у довільній формі, бажано англійською мовою, вказати деталі особи, якій потрібна віза, прикріпити скан-копію листа-запрошення від приймаючої сторони, скан-копію підписаної Угоди на навчання/практику (для студентів) чи Угоди на мобільність (для працівників).
Детально про участь України в Програмі ЄС Еразмус+: можливості за всіма напрямами, опис, статистика, приклади проєктів з гіперпосиланням тощо (2014-2020 рр. англ. та укр. мовами)
БАЗА ПРОЄКТІВ УКРАЇНИ ПРОГРАМИ ЄС ЕРАЗМУС+ ЗА 2014-2020 РР. - Міжнародна мобільність, Спільні магістерські програми, Розвиток потенціалу вищої освіти, Стратегічні партнерства, Жан Моне, а також список університетів і інших організацій з України - реципієнтів-виконавців проєктів з контактами. Файл у форматі ХL з можливістю пошуку за різними категоріями, 8 сторінок за напрямами, англійською і українською мовами, постійно оновлюється (виконавці С.Шитікова, В. Ткаченко, П.Крайнік)
Якщо потрібна консультація з цього питання, запрошуємо звертатись до команди НЕО в Україні.