Круглий стіл «Стратегія розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану. Розбудова мережі закладів вищої освіти України» (23.09.2024 р., онлайн/офлайн)
23 вересня 2024 р. відбувся круглий стіл «Стратегія розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану. Розбудова мережі закладів вищої освіти України» – спільний захід Міністерства освіти і науки України, Національного Еразмус+ офісу в Україні, Національної команди експертів з реформування вищої освіти Програми ЄС Еразмус+, Інституту вищої освіти НАПН України, Інституту демографії та проблем якості життя НАН України за участі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Мета заходу: аналіз та узагальнення поточних результатів реалізації Стратегії розвитку вищої освіти в Україні в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану, визначення законодавчих передумов та основних концептів розвитку вищої освіти, зокрема модернізації мережі закладів вищої освіти, в контексті євроінтеграції.
Круглий стіл проходив у гібридному форматі – 32 учасники зібралися в конференц-залі Інституту вищої освіти НАПН України та Національному Еразмус+ офісі в Україні, серед них представники Міністерства освіти і науки України – заступник Міністра Михайло ВИННИЦЬКИЙ, генеральний директор Директорату фахової передвищої, вищої освіти Олег ШАРОВ і державний експерт Марина МРУГА та Міністерства культури і стратегічних комунікацій – Тетяна КОЛОС, департамент мистецтв, та Ольга РОССОШАНСЬКА, в.о. Голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти, а близько 100 учасників приєдналися онлайн на платформі ZOOM.
Захід відкрив Президент Національної академії педагогічних наук України Василь КРЕМЕНЬ, який, спираючись на результати проведеного науковцями НАПН України дослідження «Мережа державних закладів вищої освіти України: аналіз ефективності та конкурентоспроможності», охарактеризував ситуацію у вищій освіті України, підкресливши нагальну потребу в модернізації мережі закладів вищої освіти, зокрема через негативний вплив на якість вищої освіти розпорошення обмежених ресурсів. Світлана ШИТІКОВА, Координатор Національного Еразмус+ офісу в Україні, поінформувала учасників круглого столу про проєкти та конкурси Програми Еразмус+ 2024 р.
Заступник Міністра освіти і науки України Михайло ВИННИЦЬКИЙ, Національний експерт з реформування вищої освіти Програми ЄС Еразмус+, представив ключові положення сучасної політики щодо вищої освіти та імплементації Стратегії розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану, а також основні концепти освітніх реформ, які впливають на модернізацію мережі закладів вищої освіти.
Національні експерти з реформування вищої освіти Програми ЄС Еразмус+, – Олег ШАРОВ, Володимир ЛУГОВИЙ, Юрій РАШКЕВИЧ, Олена КОЗІЄВСЬКА та Володимир БАХРУШИН, – виступили з презентаціями щодо актуальних проблем розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану та розбудови мережі закладів вищої освіти України.
Провідний науковий співробітник відділу соціальних та інституційних трансформацій вищої освіти Інституту вищої освіти НАПН України Юрій ВІТРЕНКО, Заслужений економіст України, представив свою експертну точку зору щодо запровадження Стратегії розвитку вищої освіти на основі кількісних показників.
Проректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій ГОЖИК презентував досвід Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо інституційного розвитку з урахуванням стратегічних цілей і завдань розвитку вищої освіти в Україні в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану.
Демографічні виклики та їх вплив на розвиток вищої освіти України в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення охарактеризував Дмитро ШУШПАНОВ, завідувач відділу демографічного моделювання та прогнозування Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.
За результатами круглого столу учасники набули знання та розуміння щодо стратегічних цілей та завдань розвитку вищої освіти в Україні, механізмів їх реалізації та критеріїв оцінювання в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану, а також щодо планування інституційного розвитку з урахуванням стратегічних цілей та завдань розвитку вищої освіти в Україні у контексті євроінтеграції. Учасники отримали відповідні сертифікати Національного Еразмус+ офісу в Україні в електронному форматі.
Програма заходу – завантажити.
Презентації спікерів:
- Михайло ВИННИЦЬКИЙ «Стратегічні пріоритети в реформі вищої освіти на 2024-25 рр.» – завантажити;
- Олег ШАРОВ «Стратегія розвитку вищої освіти України на 2022-2032 роки: проєкт Операційного плану на 2025-2028 роки» – завантажити;
- Юрій ВІТРЕНКО «Вища освіта в умовах відновлення України від наслідків війни: якою має бути Стратегія?» – завантажити;
- Володимир ЛУГОВИЙ «Мережа закладів вищої освіти України: стан і перспективи» – завантажити;
- Дмитро ШУШПАНОВ «Демографічні виклики та розвиток вищої освіти України в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення» – завантажити;
- Андрій ГОЖИК «Інституційний розвиток з урахуванням стратегічних цілей і завдань розвитку вищої освіти в Україні: досвід Київського національного університету імені Тараса Шевченка» – завантажити;
- Юрій РАШКЕВИЧ «Забезпечення відповідності змісту вищої освіти потребам ринку праці в умовах криз воєнного стану та відновлення країни» – завантажити;
- Володимир БАХРУШИН «Зміни законодавства в контексті Стратегії розвитку вищої освіти України та Тиранського комюніке» – завантажити;
- Олена КОЗІЄВСЬКА «Сучасне освітнє законодавство: актуальні зміни в контексті стратегії розвитку вищої освіти» – завантажити;