Академія ЄС – Східне партнерство (11-15.02.2019, м. Київ)

11 15.02.2019У Києві упродовж 11-15 лютого 2019 р. тривала перша «Академія ЄС – Східне партнерство» у рамках проекту «EU-EaP Academy: Supporting Next Generation of Scholars in European Studies» за підтримки Програми ЄС Еразмус+ напряму ім. Жана Моне у рамках проекту 599865-EPP-1-2018-1-UA-EPPJMO-PROJECT. Цей захід є спільною ініціативою трьох академічних об’єднань європеїстів з країн Східного Партнерства: Української Асоціації викладачів та дослідників європейської інтеграції, Асоціації співтовариства дослідники Європейського Союзу (Молдова) та Асоціації досліджень Європейського Союзу Грузія).

Для участі в «Академія ЄС – Східне партнерство» було відібрано 36 учасників з 124 поданих кандидатур з країн Східного партнерства та країн ЄС. З метою належної підготовки, структура і змістовне наповнення програми цього заходу врахували потреби, зацікавлення та побажання учасників висловлені ними ще на підготовчому етапі проекту. Таким чином, широка тематика лекцій, воркшопів, мастер-класів, презентацій дискусій запропонована учасникам «Академії ЄС – Східне партнерство» дозволила їм отримати нову інформацію, покращити розуміння та поділитись власними роздумами про відносини кожної з шести країн Східного партнерства з Європейським Союзом.

З метою забезпечити цілісне розуміння та водночас надати можливість співставити сучасний стан і перспективи двосторонніх та багатосторонніх відносин ЄС з країнами Східного партнерства були запрошені спікери як з Європейського Союзу, так і з усіх шести країн Східного партнерства.

Голова Представництва ЄС в Україні пан Хьюг МІНГАРЕЛЛІ поділився своїм баченням відносин ЄС з його східноєвропейськими сусідами. Учасники та гості високо оцінили виняткову можливість поспілкуватися безпосередньо з Послом ЄС в Україні.

Світлана ШИТІКОВА, координатор Національного Еразмус+ офісу в Україні окреслила можливості для аудиторії щодо їхніх наукових досліджень та академічної діяльності в рамках проектів програми Еразмус+.

Проф. Майкл ЕМЕРСОН, старший науковий співробітник Центру досліджень європейської політики (CEPS) з Брюсселю, поділився власними роздумами щодо майбутнього Європи, та альтернативами подальшому розширенню ЄС. Проф. Том КАСЬЕР з Кентського університету (кампус у Брюсселі) та проф. Андрій ТЮШКА з Коледжу Європи (кампус у Натоліні) проаналізували інноваційні концептуальні / теоретичні інструменти, що необхідні для належного дослідження ЄС та відносин ЄС з країнами Східного партнерства.

Окрему увагу було присвячено обміну акумульованим досвідом впровадження Угод про Асоціацію в Грузії, Молдові та Україні. Запрошені доповідачі зосередилися на різних аспектах реалізації Угод у кожній країні зокрема. Досвід України був цікаво проілюстрований у презентації Вероніки МОВЧАН, академічного директора Київського інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Вона подала детальний аналіз стосовно глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі України з ЄС.

Геннадій МАКСАК, національний координатор Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, підкреслив ключову важливість та унікальну роль громадянського суспільства у зближенні України з ЄС та представив порівняльний аналіз із діяльності подібних платформ в інших країнами Східного партнерства.

Презентація проекту «Асоціація 4U», зроблена Марком ван де МЮЙЗЕНБЕРГОМ, керівником проекту, привернула особливу увагу серед учасників з країн Східного Партнерства, оскільки проект реалізується лише в Україні.

Спікери з Молдови та Грузії представили як досягнення, так і виклики у процесі імплементації Угод про асоціацію в обох країнах. У свою чергу лектори з Вірменії, Азербайджану та Білорусі обговорювали різні формати взаємодій своїх країн і підкреслили, що їхні країни обрали власний шлях співпраці з Європейським Союзом.

Упродовж п’яти днів для учасників було організовано низку воркшопів та інтерактивних дискусій в рамках тематичних сесій з метою надати їм можливість представити свої дослідницькі проекти, вдосконалити свої дослідницькі компетентності, поділитися своїми науковими зацікавленнями та обговорити можливості спільних дослідницьких ініціатив у майбутньому.

Очевидно, що нетворкінг був одним з ключових елементів «Академія ЄС – Східне партнерство» і був спрямований на формування основи для співпраці між молодими вченими з країн Східного партнерства у сфері Європейських Студій. Тому дві окремі сесії були присвячені Програмі Еразмус + Жан Моне з метою ознайомити молодих вчених з її можливостями та обмінятися кращими практиками проектів в України. Учасники з Вірменії, Азербайджану, Білорусі та Грузії особливо зацікавилися українським досвідом у цій сфері.

«Академія ЄС – Східне партнерство» стала невеликим, проте важливим кроком на шляху побудови дійсно ефективної мережі співпраці молодих вчених в країнах Східного партнерства у сфері Європейських студій. Найближчим часом у кожній країні заплановано ряд заходів, включаючи тематичні семінари в Грузії, Молдові та Україні.

Заключна конференція «Роздуми про майбутні відносини ЄС – Східне партнерство: голос молодих науковців» заплановано провести у червні 2019 року в Києві.

Попередня Презентація Програми ЄС Еразмус+ на відкритті ІІ Зимової школи Української ...