Державна реєстрація проектів Європейського Союзу в Україні. Звільнення від сплати податку на додану вартість, мита і продажу валюти [зі змінами]
Всі діючі проекти Європейського Союзу Програми Темпус за участю партнерів з України повинні обов'язково зареєструвати проект в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України та отримати Реєстраційну картку проекту
Державна реєстрація проектів є підставою для реалізації права на одержання відповідних пільг (закупівля обладнання та придбання товарів/ послуг без сплати ПДВ, пільги з оподаткування при митному оформленні товарів тощо), передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Державна реєстрація проекту (реєстраційна картка) є підставою для звільнення від обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходження в іноземній валюті за проектами (програмами) фінансованими ЄС та міжнародної технічної допомоги, що пройшли державну реєстрацію (постанова Національного банку України від 13.12.2016 № 410 (редакція від 9.02.2017р.) Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України").
Рекомендуємо уважно ознайомитись з рекомендаціями, що наведено нижче для запобігання затримки проведення оплат, поставки обладнання, розмитнення тощо.
Всі документи завантажено: http://www.erasmusplus.org.ua/2014-05-30-14-56-19/prezentatsii/category/5-reiestratsiia-proektiv.html
Регулюючі документи:
- Рамкова угода між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств, ратифікована у 2008 році:
англійська версія
українська версія
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. N 153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/153-2002-%D0%BF). Постанова затверджує Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, що містить перелік документів, необхідних для проходження процедури державної реєстрації проектів (дивіться п.14).
- Лист Міністерства доходів і зборів України від 21.02.2014 "Про митне оформлення міжнародної технічної допомоги" (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-dodanu-vartist/listi-dps/print-136263.html)
- Інформаційна довідка про деякі питання щодо звільнення від сплати податку на додану вартість операцій із закупівлі товарів, робіт та послуг на митній території України у рамках проектів міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів (http://sfs.gov.ua/data/material/000/076/120017/1.pdf)
- Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України (щодо продажу валюти) - обов'язково написати листа в банк http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0410500-16
(Рекомендуємо роздрукувати та передати пакет регулюючих документів до відділу бухгалтерії)
- Податковий Кодекс України (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2755-17)
- Митний Кодекс України (http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/4495-17)
З метою реєстрації проекту, документи подаються в паперовому вигляді та на електронних носіях.
Перелік необхідних документів/ склад реєстраційного пакету
1. Лист-звернення від українського вищого навчального закладу, який подає клопотання до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, із зазначеними додатками. У листі-зверненні про реєстрацію обов'язково вказувати всіх членів партнерства від України (наприклад, вищі навчальні заклади, приватні організації, громадські об'єднання тощо). Звертаємо увагу на те, що серед реципієнтів проекту мають бути вказані лише українські інституції.
1а. Лист-звернення щодо реєстрації проекту в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України українською мовою від інших українських реципієнтів-партнерів проекту (за тим же зразком, без зазначення додатків).
2. Додатки до листа-звернення повинні містити:
- копію Грантової угоди, прошиту і завірену координатором проекту, мовою оригіналу і завірений переклад українською мовою. Переклад українською мовою 4-5 конкурсів
переклад укр.мовою для проектів Темпус 6-го конкурсу
з додатками:
- Додаток 1 - Decription of the action – Опис діяльності, або витяг (мовою оригіналу і завірений переклад українською мовою) http://www.erasmusplus.org.ua/2014-05-30-14-56-19/prezentatsii/category/6-novyny-ta-baza-proektiv.html)
- копія двомовного Меморандуму, підписаного між усіма партнерами проекту в Україні та координатором проекту (приклад МЕМОРАНДУМУ)
або копії Партнерських угод, підписані між українськими партнерами та координатором, із зазначенням назви проекту, мети проекту, строків реалізації проекту, завдань кожного з українських партнерів щодо виконання проекту, очікуваних результатів від реалізації проекту, кількісних та/або якісних критеріїв досягнення результативності проекту, перелік обладнання, інших ресурсів (напр. підписки, книги), що будуть придбані в рамках проекту, очікуваний вплив проекту в Україні, зобов'язання донора та партнерів проекту в Україні. Приклад Партнерської Угоди
- оригінал листа від бенефіціара/ів (зазвичай - центральні органи виконавчої влади) про підтримку і зацікавленість у результатах проекту та згоду на впровадження діяльності, зазначеної в угоді. Для цього ВНЗ має звернутися до МОН України щодо надання листа-підтримки та щодо затвердження плану закупівлі адресувати начальнику управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Ганні Ігорівні Новосад. Скановану версію листа-звернення переслати на електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (Любов Щітка, відділ міжнародних освітніх проектів і взаємодії з міжнародними організціями, управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН України), оригінал листа - до МОН України.
- засвідчений донором або виконавцем проекту та погоджений МОН України План закупівлі товарів, робіт та послуг, що будуть придбані за кошти проекту - 2 примірники в оригіналі. План закупівлі складається за формою згідно Додатоку 5 до Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги.
Сканована версія Плану закупівель, підписана координатором проекту, надсилається разом із сканованим листом-зверненням (зазначеним вище) на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (Любов Щітка, відділ міжнародних освітніх проектів і взаємодії з міжнародними організаціями, управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН України), оригінал листа - до МОН України.
база планів-закупівель: http://new.me.gov.ua/news/7227.html
Склад пакету документів англійською мовою (для координаторів проектів) - Information for project coordinators on project registration procedure and documents required: http://erasmusplus.org.ua/en/tempus-iv/guidelines-for-tempus-project-teams-2008-2016/638-obligatory-registration-of-eu-funded-projects-as-an-international-technical-assistance.html
**Копії документів скріплюються / прошиваються / прошнуровуються разом з перекладом, вказується кількість аркушів, що разом прошиті. Засвідчується вірність копії оригінального документу та вірність здійсненого перекладу (нотаріальне завірення не вимагається, може бути завірено кафедрою іноземних мов, чи відділом міжнародних зв'язків з печаткою ВНЗ).
Наприклад:
«Засвідчую вірність цієї копії з оригіналу документа. Прокопенко О.І., посада, назва ВНЗ. Дата, підпис, печатка».
«Переклад документу здійснено викладачем кафедри іноземних мов КНТУ Іванютою В.І. Переклад відповідає змісту оригінального документа. Дата, підпис, печатка».
Будь ласка, звертайтесь в Національний Еразмус+ офіс за консультацією на етапі підготовки пакету документів, не відправляйте самостійно, щоб уникнути помилок.
Повний пакет документів необхідно надіслати поштою (бажано рекомендованим листом) або занести за адресою:вул. Бастіонна 9, 8-й поверх, Київ 01014, Національний Еразмус+ офіс в Україні. На пакеті, будь ласка, вкажіть: «Документи щодо реєстрації проекту (номер та повна назва проекту) Програми Темпус IV».
Одночасно з підготовкою пакету документів, необхідно надіслати е-поштою до Національного Еразмус+ офісу в Україні скановану версію (pdf) підписаного листа-звернення від вищого навчального закладу (дивіться п.1), чернетку листа звернення до Представництва ЄС в Україні сприяти реєстрації проекту в Україні (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.), які будуть надіслані до Представництва ЄС в Україні разом з завіреним НЕО в Україні реєстраційним пакетом документів. Приклад чернетка Листа
Отримавши пакет документів, Національний Еразмус+ офіс в Україні перевіряє пакет, завіряє Грантову угоду своєю печаткою і передає пакет документів до Представництва ЄС в Україні. Представництво ЄС в Україні переглядає документи, готує лист підтримки для надання в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та передає весь пакет документів до Міністерства.
Згідно Порядку, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України приймає рішення щодо реєстрації проекту протягом 15 робочих днів з моменту подачі пакету документів.
Після того, як Ви отримали від НЕО/ або Представництва ЄС в Україні листа підтримки, через 15 днів, Ви можете зателефонувати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі щодо стану реєстрації проекту.
Контакти в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України щодо питань реєстрації проектів: Тетяна Дорошенко, відділ технічної допомоги країн ЄС, департамент координації міжнародних програм, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, тел. (044)2530431; email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Перелік зареєстрованих проектів міжнародної технічної допомоги: http://me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=f67969b1-f347-493d-aaa6-317cba67ae6c&tag=PerelikDiiuchikhProektivMizhnarodnoiDopomogiUkraini-DonoromYakikhvropeiskiiSoiuz
Перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги (копії Планів закупівель): http://me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&tag=PerelikOrganizatsii-vikonavtsivYakiZaiaviliPravoNaPodatkoviPilgi
Відповідно до Податкового кодексу України (див. ст. 154.4) та міжнародних договорів, для проектів Темпус передбачено право на отримання податкових пільг. Закупівля товарів/ послуг в рамках проектів Темпус відвантаження товарів/ послуг відбувається без сплати ПДВ. Розмитнення товарів/послуг - звільняється від сплати мита.
Згідно Інформаційної довідки, наданої Мінекономрозвитку, в реєстраційній картці проекту робиться запис щодо статті міжнародного договору, що передбачає звільнення від ПДВ/ інші пільги, та щодо наявності плану закупівлі. Після видачі реєстраційної картки проекту, Міністерство економічного розвитку і торгівлі протягом 5 днів надсилає до Державної податкової служби копію реєстраційної картки проекту та один примірник плану закупівлі. Інформаційна довідка
Вищий навчальний заклад – партнер проекту в Україні, що реалізує право на податкові пільги, до 20 числа місяця, в якому відбулася реалізація права (напр. закупівля обладнання), складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові державної податкової служби, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Мінекономрозвитку інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги.
Звільнення від сплати податку на додану вартість операцій платників податку з поставки товарів і послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України, які здійснюються в рамках реалізації проектів зовнішньої допомоги Європейського Союзу (http://minrd.gov.ua/diyalnist-/mijnarodne-/normativno-pravovi-atty)
Підтвердження пільг з оподаткування при митному оформленні платежів, які надходять у рамках міжнародних договорів з надання Україні міжнародної технічної допомоги
(http://minrd.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-dodanu-vartist/listi-dps/)