Як координується Програма ЄС Еразмус+?
Керівництво Програмою здійснюють Європейська Комісія (виконавчий орган ЄС), Європейське виконавче агентство з освіти та культури (ЕАСЕА, Брюссель), мережа національних агентств у країнах-членах Програми. У країнах-партнерах Програми підтримку надають Представництва ЄС, національні офіси та інформаційні центри.
Європейська Комісія
Головним чином за проведення Програми Еразмус+ відповідає Європейська Комісія. Вона керує бюджетом і встановлює пріоритети, цілі і критерії Програми на постійній основі. Крім того, вона орієнтує і контролює загальну реалізацію, моніторинг і оцінювання Програми на європейському рівні. Європейська Комісія також несе загальну відповідальність за контроль і координацію структур, які є відповідальними за реалізацію Програми на національному рівні.
На європейському рівні Європейське виконавче агентство з питань освіти і культури (Європейське виконавче агентство EACEA) несе відповідальність за реалізацію централізованих конкурсів за напрямами Програми Еразмус+. Європейське виконавче агентство відповідає за повне управління процесом виконання проєктів від заохочення до участі в Програмі, аналізу проєктних заявок, моніторингу проєктів безпосередньо та до поширення досягнутих результатів.
Європейська Комісія, зокрема через Європейське виконавче агентство, також відповідає за:
- проведення досліджень в сферах, що підтримує Програма;
- проведення науково-дослідницьких заходів через мережу Eurydice;
- підвищення візуальної презентації та системного впливу Програми за допомогою поширення та використання результатів;
- забезпечення управління та фінансування організацій і мереж, які підтримує Програма;
- управління тендерами на надання послуг в межах Програми.
Детальну інформацію про управління Еразмус+ можна знайти в Річних робочих Програмах, опублікованих Європейською Комісією.
Національні агентства Еразмус+
Реалізація Програми Еразмус+ здійснюється головним чином через непряме управління, це означає, що Європейська Комісія доручає виконання завдань бюджету Національним агентствам. Основна мета цього підходу полягає в тому, щоб наблизити Еразмус+, наскільки це можливо, до її бенефіціарів і адаптувати до національної різноманітності освіти, професійної підготовки та молодіжних систем. З цією метою кожна країна-член Програми призначила одне або декілька Національних агентств.
Національні агентства Еразмус+ популяризують і реалізують Програму на національному рівні і виступають в якості з’єднуючої ланки між Європейською Комісією та організаціями, які беруть участь в Еразмусі на місцевому, регіональному та національному рівнях. Їхні завдання:
- надавати відповідну інформацію про Програму Еразмус+;
- управляти справедливим та прозорим процесом відбору проєктних заявок, щоб отримати фінансування у своїй країні;
- здійснювати моніторинг та оцінку процесу впровадження Програми в своїй країні;
- надавати підтримку заявникам і організаціям-учасницям у процесі проєктного циклу;
- ефективно співпрацювати з мережею Національних агентств та Європейською Комісією;
- забезпечити візуальну презентацію даної Програми;
- сприяти поширенню та використанню результатів Програми на місцевому та національному рівнях.
Відповідні конкурси, що охоплюють напрями, якими керують Національні агентства Еразмус+, публікуються на вебпорталі Програми Еразмус+ і оприлюднюються на веб-сайтах Національних агентств, частіше офіційними мовами країни.
Національні Еразмус+ офіси
У третіх країнах, не асоційованих до Програми (Western Balkans, Eastern and Southern Mediterranean countries та Central Asia) Національні Еразмус+ офіси (National Erasmus+ Offices, NEOs) надають допомогу Комісії, Європейському виконавчому агентству і місцевим органам влади в реалізації Програми Еразмус+. Вони є головним координаційним центром у цих країнах для зацікавлених сторін, що беруть участь у Програмі Еразмус+ у сфері світи, молоді та спорту. Вони сприяють підвищенню обізнаності, прозорості, відповідності, ефективності і результативності міжнародного компоненту Програми Еразмус+.
Національні Еразмус+ офіси відповідають за:
- надання інформації про можливості Еразмус+, що відкриті для участі їх країн;
- консультування та допомога потенційним заявникам;
- координація місцевої групи експертів з реформування вищої освіти (HEREs);
- сприяння розвитку досліджень і проведення заходів;
- надання підтримки політичному діалогу;
- підтримка контактів з місцевими органами влади і представництвами ЄС;
- відстеження розвитку політики в сфері вищої освіти в їх країні.
Національний Еразмус+ офіс в Україні тісно співпрацює з мережею студентів та випускників Програми:
- Erasmus Student Network Ukraine — це студентська організація національного рівня, яка представляє локальні секції Erasmus Student Network у Києві та Чернівцях. Місія – представляти міжнародних студентів, тим самим надаючи можливості для обміну культурою і саморозвитку за принципом “Студенти допомагають студентам”. ESN Ukraine також поширює інформацію про програму Еразмус+ та заохочує студентів подаватися на стипендії. Детальніше про Erasmus Student Network Ukraine
- Erasmus Mundus Association – Ukraine – це асоціація студентів і випускників спільних магістерських і докторських програм Еразмус Мундус в Україні. Erasmus Mundus Association, як суто волонтерська асоціація, наразі включає понад 150 активних волонтерів, понад 12 000 членів-випускників із 170+ країн світу, зокрема і з України. Місія EMA полягає в сприянні академічним досягненням, професійному розвитку та мультикультурному обміні студентів і випускників Еразмус Мундус у всьому світі. Детальніше про EMA – Ukraine.
Ресурсні центри та інформаційні офіси
Окрім зазначених вище організацій, наступні ресурсні центри та інформаційні офіси, платформи, а також мережі знань та експертів надають додаткову експертизу для впровадження Програми Еразмус+.
РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ SALTO
Метою Ресурсних центрів SALTO є підвищення якості та впливу Програми Еразмус+ на системному рівні шляхом надання експертних рекомендацій, ресурсів, інформації та проведення навчальних заходів для національних агентств й інших учасників, залучених до освіти, навчання та роботи з молоддю. Серед іншого, ці заходи включають організацію навчальних курсів, семінарів-практикумів, навчальних візитів, форумів, заходів щодо співпраці та побудови партнерства за пріоритетними напрямами Еразмус+.
Освіта та професійна підготовка
У сферах освіти і професійної підготовки, центр SALTO пропонує платформу для європейських навчальних заходів, спрямованих на підвищення якості та впливу Програми Еразмус+ на системному рівні. Ці заходи, такі як практичні семінари, тренінги, семінари та заходи з розвитку партнерства за пріоритетними темами Еразмус+, дозволяють зацікавленим сторонам, зокрема, розширювати потенціал своїх організацій для повного використання можливостей Еразмус+, обмінюватися успішними практиками в усіх європейських країнах, знайти партнерів або збільшувати вплив їх проєктів на європейському рівні. Центр освіти та підготовки SALTO надає експертизу, ресурси та інформацію про ці можливості тренінгів для зацікавлених сторін та національних агентств у сферах освіти та професійної підготовки.
Молодь
У сфері молоді центри SALTO надають експертизу, ресурси, інформацію і навчання певних регіонів країн-учасниць Програми для Національних агентств та інших осіб, залучених до роботи з молоддю, і сприяють визнанню неформального та інформального навчання. Вони фокусуються на тематичних аспектах (участь, інформація, інклюзія, розмаїття, професійна підготовка та співпраця) або географічних (країни Східного партнерства і Росія, Південне Середземноморʼя, Західні Балкани). Робота молодіжних центрів SALTO включає:
- організацію навчальних курсів, ознайомчих поїздок, форумів та заходів по налагодженню партнерських відносин і співпраці;
- розробку та документування професійної підготовки та методів і засобів роботи з молоддю;
- надання загальних відомостей про європейські освітні заходи, які доступні для молодіжних працівників через Європейський Календар Тренінгів;
- видання практичних публікацій і рекомендацій;
- надання актуальної інформації по європейській роботі з молоддю і різних пріоритетах;
- забезпечення бази даних тренерів та консультантів у галузі роботи з молоддю і професійної підготовки;
- моніторинг акредитації Еразмус+ волонтерських організацій в країнах-партнерах, які межують з ЄС;
- координацію реалізації Youthpass, інструменту для підтримки визнання результатів неформального та інформального навчання під час молодіжної мобільності і професійної діяльності.
Більше інформації доступно за посиланнями: www.salto-et.net та www.salto-youth.net.
НЕО в Україні синергує активно з командою Інформаційного центру Еразмус+ Молодь та Європейський корпус солідарності в Україні.
OTLAS – ІНСТРУМЕНТ ПОШУКУ ПАРТНЕРІВ ДЛЯ МОЛОДІЖНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Одним із інструментів, розроблених і розміщених молодіжними ресурсними центрами SALTO, є OTLAS- офіційний онлайн-інструмент пошуку партнерів для молодіжних організацій. Організації можуть зареєструвати свої контактні дані та сфери інтересів в OTLAS, а також створювати партнерські запити для проєктних ідей.
НАЦІОНАЛЬНІ КООРДИНАЦІЙНІ ЦЕНТРИ ЕРАЗМУС+
У третіх країнах, не асоційованих до Програми (Latin America and the Caribbean, Sub-Sahara Africa, Middle East, Afghanistan, Asia and Pacific), мережа національних координаційних центрів (НКЦ) надає підтримку Європейській Комісії, Європейському виконавчому агентству ЕАСЕА та місцевим органам влади для підготовки рекомендацій, практичної інформації та допомоги щодо всіх аспектів участі в конкурсах Програми у сфері вищої освіти, молоді та спорту. Вони діють як координаційні центри для зацікавлених сторін у своїй країні та сприяють підвищенню обізнаності, візуальної презентації, актуальності, ефективності та впливу міжнародного виміру Еразмус+. Якщо організація шукає партнерів в цих країнах, звертайтесь до НКЦ в цих країнах.
Знайдіть контакти на їх платформі: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/contacts/erasmus-national-focal-points
НАЦІОНАЛЬНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ЦЕНТРИ З АКАДЕМІЧНОГО ВИЗНАННЯ ТА МОБІЛЬНОСТІ – NARIC
Мережа центрів NARIC надає інформацію щодо визнання дипломів і періодів навчання, отриманих в інших європейських країнах, а також консультації щодо іноземних академічних дипломів у країні, де розташовано NARIC. Мережа NARIC надає рекомендації та поради всім, хто подорожує за кордон з метою роботи чи подальшої освіти, а також закладам освіти, студентам, консультантам, батькам, вчителям і потенційним роботодавцям.
Європейська Комісія підтримує діяльність мережі NARIC шляхом обміну інформацією та досвідом між країнами, виявлення успішного досвіду, порівняльного аналізу систем і політик у цій сфері, а також обговорення й аналізу питань, що становлять спільний інтерес у сфері освітньої політики.
Більше інформації про мережу NARIC.
Інформаційно іміджевий центр NARIC в Україні.
МЕРЕЖА EURODESK
Мережа Eurodesk пропонує інформаційні послуги для молоді та тих, хто працює з нею, щодо європейських можливостей у сфері освіти, навчання та молоді, а також залучення молоді до європейської діяльності.
Центри в країнах-членах Програми наповнюють інформацією Європейський портал для молоді 28 мовами. European Youth Portal: http://europa.eu/youth/
Детальна інформація про мережу Eurodesk та можливості.
Платформи, професійні мережі, офіси підтримки та інструменти
ПЛАТФОРМА РЕЗУЛЬТАТІВ ПРОЄКТІВ ЕРАЗМУС+
Платформа результатів проєктів Еразмус+ надає доступ до інформації та результатів усіх проєктів, що фінансуються в межах Програми Еразмус+. Команди проєктів вносять інформацію про проєкт та публікують результати проєктів.
Платформ результатів проєків Еразмус+.
НЕО в Україні збирає та оновлює інформацію про проєкти та базу проєктів за участі України.
EUROPEAN SCHOOL EDUCATION PLATFORM – ESEP
European School Education Platform (former School Education Gateway) — це європейська онлайн-платформа для сфери шкільної освіти для вчителів та керівників шкіл, закладів ППТО, педагогічних університетів, представників організацій та зацікавлених сторін у сфері освіти, дослідники, місцеві та регіональні органи влади тощо. ESEP пропонує широкий спектр контенту: ефективні практики, розроблені в межах європейських проєктів; щомісячні статті та відеоінтерв’ю експертів європейської шкільної освіти; онлайн-курси для підтримки вчителів та інших зацікавлених сторін у розвитку їх практики; ресурси, такі як публікації, навчальні матеріали та підручники; інформація про новини та події шкільної освіти; а також спеціалізовані тематичні області, такі як інклюзія (зі спеціальним європейським інструментарієм для шкіл) і ключові компетентності.
Детальніше про ESEP та додаткові можливості.
ETWINNING – є частиною порталу ESEP
eTwinning – це співтовариство викладачів від дошкільної до старших класів середньої школи, корисні ресурси розміщені на безпечній платформі з доступом тільки для вчителів, які пройшли перевірку національними органами. Учасники можуть залучатися до багатьох видів діяльності: реалізації проєктів з іншими школами та класами; ведення дискусії з колегами і розвитку професійних мереж; участі в різних можливостях професійного розвитку (онлайн і очні) і т. д. eTwinning фінансується в межах ключового напряму КА2 програми Еразмус+. З моменту свого запуску в 2005 році більше 570000 вчителів у більш ніж 190000 школах зареєструвалися на платформі та близько 75000 проєктів були реалізовані в країнах-членах Програми за цей період.
Вчителі та школи, які беруть участь в eTwinning отримують підтримку від своїх Національних служб технічної підтримки (National Support Services, NSS). Ці організації призначаються компетентними національними органами. Вони допомагають школам у процесі реєстрації, пошуку партнерів та проєктній діяльності, заохочують до діяльності, надають премії та знаки якості і організовують заходи для вчителів у галузі професійного педагогічного розвитку.
Національні служби підтримки координуються Центральною службою підтримки (Central Support Server, CSS), яка також відповідає за розвиток Інтернет-платформи eTwinning та організацію діяльності для професійного розвитку вчителів на європейському рівні.
Перелік усіх можливостей та додаткова інформація.
Контакти для консультацій в Україні: eTwinning National Support Center – Ukraine: тел. +380665088840, +380985088840, etwinning.nso.ua@gmail.com, www.etwinning.org.ua
Долучайтесь до спільноти еТвіннерів України на Facebook – https://www.facebook.com/etwinningukraine
EPALE
Електронна платформа освіти дорослих в Європі, відома як EPALE, це нова ініціатива, яка фінансується в межах Програми ЄС Еразмус+. Вона відкрита для викладачів, тренерів і волонтерів, а також політиків, дослідників і вчених, що беруть участь в освіті дорослих.
Сайт пропонує інтерактивні мережі, надаючи користувачам можливість бути на звʼязку з іншими по всій Європі, брати участь у дискусіях і обмінюватися досвідом. Серед багатьох інструментів та змістового наповнення EPALE пропонує спеціальні інструменти для (потенційних) бенефіціарів. Деякі приклади включають:
- календар курсів та подій, який можна використати
- з метою пошуку можливостей мобільності для бенефіціарів проєктів КА1
- з метою популяризації курсів та подій, організованих проєктами КА2
- інструмент пошуку партнерів для підготовки проєкту за фінансової підтримки ЄС або пошуку чи пропозиції можливостей вивчення досвіду
- співтовариства з практики пропонують додаткові можливості налагодити контакти з людьми та організаціями за спільними інтересами
- спільні місця, де партнери проєкту можуть працювати в безпечному середовищі для розвитку свого проєкту
- ресурсний центр, в якому бенефіціари проєкту можуть звернутися до статей, звітів, інструкцій та будь-якого іншого матеріалу, розроблених проєктом чи організацією, а отже пропонує додаткові можливості поширення результатів
- блог, на якому учасники проєкту можуть обмінюватися своїм досвідом чи розмістити відео, що презентує результати неформальним і динамічним способом.
EPALE реалізується Центральною службою підтримки і мережею Національних служб підтримки в країнах-членах Програми Еразмус+, які є відповідальними за пошук цікавої інформації і заохочення зацікавлених сторін використовувати та робити внесок у розвиток платформи.
Детальніше про EPALE та можливості.
Підтримка тимчасово переміщених українців.
EUROPASS та EUROPEAN QUALIFICATION FRAMEWORK
Платформа для створення профілю, пошуку роботи та практики, можливостей створення CV тощо.
Офіси підтримки відкрито при Національному агентстві кваліфікацій України.
Детальніше на сайті: https://europass.europa.eu/en
Детальніше на сайті: https://europass.europa.eu/en/europass-digital-tools/european-qualifications-framework
EUROGUIDANCE NETWORK
Linking Lifelong Guidance and International Mobility Across Europe.
Офіс підтримки відкрито при Національному агентстві кваліфікацій України.
Детальніше на сайті: https://euroguidance.eu
Платформа Мережі навчання впродовж життя
Дана платформа є відкритим ресурсом та центром проведення досліджень та різних заходів, пошуку ідей та проєктів для співпраці.
Деталі на платформі мережі – Lifelong Learning Network: https://lllplatform.eu/
EURYDICE
Портал аналітичних документів Європейської Комісії у сфері освіти: огляд систем освіти, принципів фінансування, тенденцій розвитку Європейського освітнього простору та його інструментів тощо.
Офіс в Eurydice in Ukraine:
State Scientific Institution “Institute of Educational Analytics” (SSI “IEA”)
5 Volodymyra Vynnychenka str., Kyiv, Ukraine, 04053
Tel: +38 (044) 486-98-70
E-mail: info@iea.gov.ua
Website: https://iea.gov.ua/en/
Детальніше на сайті: https://eurydice.eacea.ec.europa.eu/
SELFIE
SELFIE – це безкоштовний та багатомовний веб-інструмент для саморефлексії, що допомагає закладам середньої та професійно-технічної освіти розвивати свій цифровий потенціал.
Детальніше про SELFIE та можливості.
HEInnovate
Керівна структура HEInnovate пропонує закладам вищої освіти в ЄС і за його межами можливість перевірити свій інноваційний і підприємницький потенціал шляхом саморефлексії в одному або кількох із восьми доступних вимірів:
- Лідерство та управління
- Організаційна спроможність: фінансування, людські ресурси та стимули
- Підприємницьке викладання та навчання
- Підготовка та підтримка підприємців
- Цифрова трансформація та можливості
- Обмін знаннями та співпраця
- Рівень розвитку інтернаціоналізації в установі
- Вимірювання впливу
HEInnovate також є спільнотою практиків, експерти пропонують семінари для закладів вищої освіти, щоб покращити інноваційну ефективність, навчають тренерів для більш широкого поширення цих підходів на національному рівні.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ПОРТАЛ
Європейський молодіжний портал пропонує інформацію про можливості для молоді Європи та світу задля залучення молодих людей до демократичного життя, молодіжного діалогу та інших ініціатив для формування молодіжної політики.
Детальніше про European Youth Portal та можливості.
YOUTH WIKI
The Youth Wiki is an online platform presenting information on European countries’ youth policies.
Детальніше на сайті: https://national-policies.eacea.ec.europa.eu/youthwiki
YOUTHPASS
Платформа визнання неформального та інформального навчання в межах проєктів у сфері молоді.
Детальніше на сайті: https://www.youthpass.eu/en/
ЄДИНИЙ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СТУДЕНТСЬКИЙ КВИТОК
Ініціатива єдиного Європейського студентського квитка (European Student Card Initiative) спрямована на спрощення мобільності шляхом оцифровування всіх основних компонентів, необхідних для організації студентської мобільності: від надання інформації і до процесів подачі заявки та поселення в приймаючій спільноті під час перебування за кордоном.
Мобільний додаток ErasmusApp надає студентам єдине вікно онлайн-доступу до всієї необхідної інформації та послуг до, під час і після обміну за кордоном: erasmusapp.eu
Заклади вищої освіти, що хочуть підключитися до Erasmus without Paper Network радимо відвідати портал Erasmus without Paper.
Додатково НЕО в Україні співпрацює та синергує з:
- Інформаційними центрами ЄС Представництва ЄС в Україні
- Мережею молодіжних Амбасадорів Європи (Young European Ambassadors)
- Дім Європи в Україні (House of Europe)
- Бюро Програми ЄС Креативна Європа в Україні
- Національним офісом Програми ЄС Горизонт Європа Національного дослідницького фонду України