Ключові напрями
Для досягнення поставлених цілей, Програма ЄС Еразмус+ передбачає реалізацію наступних ключових напрямів протягом 2021-2027 рр. відкритих для України:
КЛЮЧОВИЙ НАПРЯМ 1 – НАВЧАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ (LEARNING MOBILITY)
Цей напрям підтримує:
- МОБІЛЬНІСТЬ молоді, учнів, студентів і працівників (Mobility for Learners, Students, Staff, Young People and Youth Workers): можливості для учнів шкіл, ППТО, студентів та аспірантів закладів вищої освіти (ЗВО), молоді від 13 до 30 років, а також для працівників шкіл, ППТО та ЗВО, молодіжних працівників, спортивних тренерів для навчання та/або набуття професійного досвіду в іншій країні. Цей напрям відкритий для України у сфері вищої освіти та молоді, проте виняткові заходи мобільності під час воєнного стану в Україні є для сфер шкільної освіти, освіти дорослих та спорту.
- Проєкти академічної мобільності у сфері вищої освіти
- Проєкти академічної мобільності у сфері професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти
- Проєкти навчальної мобільності у сфері молоді
Брати участь в конкурсах можуть організації з України як партнери, а індивідуальні особи подаються на конкурси відкриті в межах профінансованих проєктів – для індивідуальних осіб тут.
- ВІРТУАЛЬНІ ОБМІНИ у сфері вищої освіти та молоді (Virtual exchanges in higher education and youth): взаємодія між молодими людьми онлайн, яка сприяє міжкультурному діалогу та розвитку навичок спілкування між молоддю та іншими учасниками з різних країн. Цей напрям відкритий для України як партнери.
- ЗАХОДИ ЩОДО ЗАЛУЧЕНОСТІ МОЛОДІ (Youth Participation Activities): місцеві та транснаціональні молодіжні ініціативи, організовані неформальними групами молодих людей та/або молодіжними організаціями з метою активізувати участь у демократичному житті, підвищити обізнаність про загальні цінності, основні права та внесок у спільні цілі Європейського Союзу, об’єднуючи молодих людей та осіб, які приймають рішення на місцевому, національному та європейському рівнях, а також внесок у спільні цілі Європейського Союзу. Цей напрям відкритий для України.
- Програма пропонує учасникам можливості з вивчення іноземних мов (Language Learning Opportunities), які здійснюють мобільність за кордоном. Ця підтримка в основному пропонується через інструмент Еразмус+ Online Language Support (OLS), адаптований за потреби до окремих секторів, оскільки електронне навчання пропонує переваги для вивчення мови з точки зору доступу та гнучкості. В окремих випадках, тобто коли онлайн-навчання не є найкращим інструментом для досягнення поставленої мети відповідної цільової групи, будуть запропоновані додаткові форми мовної підтримки. OLS доступний для України з липня 2022 р., уточнюйте інформацію в приймаючих організаціях.
- Конкурси проєктів мобільності молоді – ДосліджуйЄС (Discover EU) для України не відкриті, проте рекомендуємо знайомитись з дуже корисними онлайн ресурсами і враженнями учасників та відкривати для себе держави-члени ЄС і інші країни. Детальніше.
Деталі про конкурси за напрямом КА1 дивитись у відповідних розділах “Можливості” – “для організацій”.
КЛЮЧОВИЙ НАПРЯМ 2 – СПІВПРАЦЯ МІЖ ОРГАНІЗАЦІЯМИ ТА ІНСТИТУЦІЯМИ (COOPERATION AMONG ORGANISATIONS AND INSTITUTIONS)
Цей напрям підтримує:
ПАРТНЕРСТВА ДЛЯ СПІВПРАЦІ (Partnerships for Cooperation) та включає:
- Партнерства співпраці (Cooperation Partnerships): основна мета полягає в наданні організаціям можливості підвищити якість та актуальність своєї діяльності, розвинути та зміцнити партнерські мережі, збільшити спроможність співпраці на транснаціональному рівні, сприяючи інтернаціоналізації через обмін досвідом, розробку нових практик і методів. Цей напрям відкритий для України (як партнери KA220 та ENGOs).
- Проєкти співпраці у сферах освіти та молоді (ENGO)
- Проєкти співпраці у сфері шкільної освіти (КА220-SCH)
- Проєкти співпраці у сфері вищої освіти (KA220-HED)
- Проєкти співпраці у сфері професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (КА220-VET)
- Проєкти співпраці у сфері освіти дорослих (КА220-ADU)
- Проєкти співпраці у сфері молоді (KA220-YOU)
- Проєкти співпраці у сфері спорту
- Невеликі партнерства (Small-scale Partnerships): цей напрям спрямований на розширення доступу до Програми для невеликих цільових груп та індивідуальних осіб, яких важко охопити у сферах шкільної освіти, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, вищої освіти, освіти дорослих, молоді та спорту. Завдяки нижчим сумам грантів, які надаються організаціям, коротшій тривалості та простішим адміністративним вимогам порівняно з Партнерствами співпраці, цей напрям спрямований на охоплення невеликих організацій, новачків та менш досвідчених організацій, мінімізуючи бар’єри для входу до міжнародної співпраці в межах Еразмус+. Цей напрям не відкритий для українських організацій, проте проєкти можуть бути спрямовані на вирішення проблем закладів в ЄС та їх викликів в зв’язку з великою кількістю українців за кордоном, які тимчасово переміщені через війну росії проти України та забезпечення їх звязку з українцями, які залишились в Україні.
ПАРТНЕРСТВА ДОСКОНАЛОСТІ/ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ (Partnerships for Excellence) та включає:
- Європейські університети (European Universities): цей напрям підтримує добровільне об’єднання закладів вищої освіти в альянси з метою трансформації в транскордонне співробітництво шляхом розробки спільних довгострокових стратегій для високоякісної освіти, досліджень та інновацій, заснованих на спільних візіях та цінностях. Цей напрям відкритий для України як асоційовані партнери.
- Центри професійної майстерності для закладів П(ПТО) та ФПВО (Centres for Vocational Excellence (CoVE): цей напрям підтримує підхід «знизу-вгору» до розвитку професійної майстерності із залученням широкого кола місцевих стейкхолдерів задля швидкої адаптації ППТО для реагування та мінливі економічні і соціальні потреби. Проєкти реалізуються у певному місцевому контексті, створюючи екосистеми навичок для інновацій, регіонального розвитку та соціальної інтеграції, одночасно співпрацюючи з CoVE в інших країнах через міжнародні мережі. Додатково, дані проєкти надають можливості для початкового навчання молоді, а також для безперервного підвищення кваліфікації та перекваліфікації дорослих завдяки гнучким підходам до навчання, що відповідає потребам ринку праці в контексті зелених та цифрових трансформацій. Цей напрям відкритий для України (як партнери).
- Спільні магістерські програми Еразмус Мундус – Erasmus Mundus Actions: дизайн (EMDM) та впровадження (EMJMP): два конкурси цього напряму спрямовані на сприяння досконалості та інтернаціоналізації закладів вищої освіти через освітні програми на рівні магістра, які спільно надані та визнані європейськими й іншими закладами вищої освіти, і відкриті для закладів та організацій в інших країнах світу. Цей напрям відкритий для українських закладів вищої освіти як заявників і партнерів.
- Індивідуальні особи обирають відповідну спільну магістерську програму з переліку профінансованих ЄС та подають документи онлайн для участі в конкурсі для отримання стипендії – деталі тут.
- Академії для вчителів (Teachers Academies) – не відкриті для України, проте відкриті ресурси доступні для користування. Детальніше.
СТВОРЕННЯ ПАРТНЕРСТВ ЗАДЛЯ ІННОВАЦІЙ (Partnerships for Innovation) та включає:
- Створення альянсів задля інновацій (Alliances for Innovation): два конкурси цього напряму спрямовані на сприяння стратегічній співпраці між ключовими партнерами у сферах вищої освіти та ППТО, бізнесу та досліджень – «трикутник знань» – для сприяння інноваціям та модернізації систем освіти у визначенні та наданні актуального набору компетентностей, щоб відповідати вимогам та потребам ринку праці в секторах і сферах, які є стратегічними для стійкого зростання та конкурентоспроможності Європи. Цей напрям відкритий для України (як партнери).
- Cтратегічні проєкти (Forward-looking Projects/ Experimentation on Policy Reforms): три або шість конкурсів цих напрямів відкриваються по черзі раз на два роки. Спрямовані на розвиток і трансфер інновацій для цифрової освіти (міжсекторальний рівень), професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти і освіти дорослих та інших сфер освіти. Партнерства в таких проєктах створюються на основі успішних практик та наявності відповідного потенціалу для створення інновацій і постійного широкого впливу на розвиток політик і стратегій у сферах освіти, професійної підготовки, молоді та спорту. Цей напрям відкритий для України (як асоційовані партнери, без фінансування).
- Проєкти з розвитку потенціалу (Capacity Building projects) та включає:
– Розвиток потенціалу у сфері вищої освіти (Capacity Building Projects in the Field of Higher Education): три конкурси цього напряму підтримують проєкти міжнародного співробітництва, засновані на багатосторонньому партнерстві між організаціями, які працюють у сфері вищої освіти. Дані проєкти спрямовані на підтримку інтернаціоналізації, інноваційності, якості, модернізації та доступності вищої освіти як рушійної сили стійкого соціально-економічного розвитку. Цей напрям відкритий для України (як заявник та партнер).
– Розвиток потенціалу у сфері професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (Capacity Building Projects in the Field of Vocational Education and Training): цей напрям підтримує проєкти міжнародного співробітництва, засновані на багатосторонньому партнерстві між організаціями, які працюють у сфері ППТО. Дані проєкти спрямовані на підтримку інноваційності, модернізації навчальних програм, доступності та відповідальності установ і систем ППТО як рушійної сили стійкого соціально-економічного розвитку. Цей напрям відкритий для України (як партнер).
– Розвиток потенціалу у сфері молоді (Capacity Building Projects in the Field of Youth): конкурс цього напряму підтримують проєкти міжнародного співробітництва, засновані на багатосторонньому партнерстві між організаціями, які працюють у сфері молоді. Цей напрям відкритий для України як заявник і партнер.
– Розвиток потенціалу у сфері спорту (Capacity Building Projects in the Field of Sport): конкурс цього напряму підтримують проєкти міжнародного співробітництва, засновані на багатосторонньому партнерстві між організаціями, які працюють у сфері спорту. Цей напрям відкритий для України як заявник і партнер.
Деталі про конкурси за напрямом КА2 у відповідних розділах “Можливості” – “для організацій”.
КЛЮЧОВИЙ НАПРЯМ 3 – ПІДТРИМКА РОЗРОБКИ ПОЛІТИКИ ТА СПІВРОБІТНИЦТВА (SUPPORT TO POLICY DEVELOPMENT AND COOPERATION)
Цей напрям покриває багато інших конкурсів на підтримку реформ у сферах освіти, професійної підготовки, молоді та спорту, які впроваджуються напряму Європейською Комісією, або через окремі конкурси, які координує Європейське виконавче агентство ЕАСЕА. Зокрема, в межах цього напряму реалізуються:
- Підтримка розвитку Європейської політики
- Підтримка інструментам та заходам ЄС задля якості, прозорості та визнання компетентностей і кваліфікацій
- Політичний діалог та співпраця ключових стейкхолдерів та міжнародних організацій
- Заходи для забезпечення якісного та інклюзивного впровадження Програми
- Співпраця з іншими інструментами підтримки політик ЄС
- Заходи з розповсюдження інформації.
В межах цього напряму планується фінансування заходів присвячених ситуації та наслідків російської війни проти України, українські організації чи учасники з України беруть участь у дослідженнях чи заходах організованих за фінансування цього напряму.
Деталі: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/programme-guide/part-b/key-action-3
НАПРЯМ ЖАН МОНЕ (JEAN MONNET ACTIONS)
НАПРЯМ ЖАН МОНЕ у сфері вищої освіти надає можливості закладам вищої освіти з держав-членів ЄС та поза їх межами сприяти досконалості у викладанні та проведення досліджень європейської інтеграції, політичним дебатам та обмінам успішним досвідом за участю академічного світу та політиків, які приймають рішення, щодо пріоритетів стратегій розвитку Європейського Союзу. Напрям Жан Моне включає наступні типи проєктів:
-
- Модулі (Jean Monnet Modules): коротка програма викладання або курс конкретної дисципліни чи на основі багатодисциплінарного підходу у сфері студій Європейського Союзу. Цей конкурс відкритий для України як заявники.
- Кафедри (Jean Monnet Chairs): більш тривалі викладацькі посади кафедр зі спеціалізацією в різних напрямах досліджень Європейського Союзу для окремих викладачів університетів. Цей конкурс відкритий для України як заявники.
- Центри досконалості (Jean Monnet Centers of Excellence): хаб або центр компетентностей з питань Європейського Союзу, що збирають знання експертів високого рівня з різних дисциплін європейських досліджень, а також розвивають міжнародну діяльність і структурні зв’язки з академічними установами в інших країнах. Цей конкурс відкритий для України як заявники.
Деталі про конкурси за напрямом Жан Моне у вищій освіті відкриті для України.
- Стратегічні дебати (Jean Monnet Policy Debate): великі тематичні мережі Жан Моне у сфері у вищій освіті, відповідно до конкретної теми, пов’язаної з пріоритетами внутрішньої та зовнішньої політик ЄС. Такі дебати ставлять на меті обстеження, збір і обмін успішними практиками та обговорення серед партнерів результатів досліджень, зміст курсів і напрацювань (курси, дослідження, статті, публікації тощо). Два конкурси були відкриті для України до 2023 р.
Інші конкурси напряму Жан Моне: у сфері шкільної та VET освіти ще не відкриті для України.