Інфосесія представника HERE team в межах “Q&A Session: Зміни до переліку галузей знань і спеціальностей” (28.01.2025 р., онлайн)

28 січня 2025 р. відбулася онлайн-зустріч “Q&A Session: Зміни до переліку галузей знань і спеціальностей”, щоб допомогти освітянам знайти відповіді на численні запитання пов’язані зі змінами у переліку галузей знань і спеціальностей. Чисельність учасників була досить значною. Так до заходу долучились понад 1000 освітян у Zoom та 560 у Facebook.

Модератор онлайн-зустрічі Іван БАЛИКІН привітав усіх учасників та промовців зустрічі й зазначив, що формат такого заходу передбачає активне обговорення та пошук відповідей на всі запитання, які під час реєстрації були поставлені учасниками промовцям, а також, котрі можна буде поставити і під час прямого етеру.

Спікерами цього разу були Олег ШАРОВ, генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих, представник HERE team, та Марина МРУГА, державна експертка експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих, представник HERE team.

Олег ШАРОВ взяв вступне слово і подякував ГО «Прогресильні» за організацію Q&A сесії та зазначив, що онлайн-зустріч буде корисною для впорядкування подальших планів роботи з імплементації нової редакції переліку галузей знань і спеціальностей.

Під час заходу обговорювалися особливості постанови Кабінету Міністрів України №1021 від 30 серпня 2024 року, яка набирає чинності з 1 листопада 2024 року. Основною метою внесення змін є приведення національного переліку у відповідність до міжнародної стандартної класифікації освіти ISCED-F 2013 для забезпечення коректних статистичних міжнародних порівнянь.

Як зазначив Олег ШАРОВ, наявні формальні та неформальні причини. Формальні причини — це зобов’язання України в контексті євроінтеграції у частині не освіти, а статистики. Маємо привести українську освітню статистику до євростандарту.

Зміни до переліку галузей знань відбуваються приблизно кожні дев’ять років, і нинішні коригування спрямовані на актуалізацію та вдосконалення освітніх стандартів.

Вперше ми почали рух до міжнародного стандартного класифікатора освіти в переліку 2015 року. У 2021 році з’явилась офіційна гармонізація, з’явилась прив’язка до кодів і назв міжнародної стандартної класифікації освіти. А вже у 2024 році цей процес завершено приведенням у відповідність до міжнародного стандартного класифікатора переліку галузей.

Спікер Олег Шаров також наголосив, що перелік спеціальностей у нас на 70 % відповідає детальним галузям і це відповідає тому, що використовують у світі. Стосовно переліку галузей, то він має збіг з міжнародним, крім однієї галузі, а саме «Безпека та оборона».

Що стосується неформальних причин змін у галузях знань та спеціальностях, то це пов’язано з десакралізацією поняття спеціальностей. Закон України «Про вищу освіту» 2014 року прямо передбачає, що підготовка здобувачів вищої освіти здійснюється за освітніми програми. Тобто не за спеціальностями. Спеціальність залишається статистичною одиницею й відголоском минулого.

Ми повинні бути максимально гнучкими і готовими до змін, часом дуже стрімких, зазначив пан Олег.

Очікується розробка нового покоління стандартів на компетентнісній основі, які мають бути впроваджені до 2027 року. Це вимагатиме значної роботи від освітянської спільноти.

Також не оминули питання впливу змін на підготовку здобувачів вищої та фахової передвищої освіти, акредитаційну експертизу та вступну кампанію 2025 року.

Здобувачі, які вступили до закладів освіти до набрання чинності цією постановою, продовжать навчання за обраними галузями знань та спеціальностями. Поновлення здобувачів буде здійснюватися на освітні програми за спеціальностями відповідного року набору.

Міністерство освіти і науки України планує розробити методичні рекомендації щодо відповідності освітніх програм новим спеціальностям та визначити порядок переоформлення ліцензій у зв’язку зі змінами законодавства.

Реліз підготовлено за матеріалами ГО “Прогресильні”.

Попередня Виступ у межах стартової зустрічі проєкту Еразмус+ KA2 CBHE AMUSE ...