Міжнародна науково-практична конференція «Європейська інтеграція України в умовах війни Росії проти України: роль академічних та громадських спільнот» (09.11.2023 р., онлайн/офлайн)

9 листопада 2023 р., команда Національного Еразмус+ офісу приєдналась до міжнародної науково-практичної конференції «Європейська інтеграція України в умовах війни Росії проти України: роль академічних та громадських спільнот» в рамках реалізації Українською Асоціацією Викладачів і Дослідників Європейської Інтеграції проєкту ЄС Еразмус+ напряму ім. Жана Монне «ЄС – Східне партнерство: майбутні шляхи активізації спільних ініціатив академічних та громадських спільнот в Україні» 620395-EPP-1-2020-1-UA–EPPJMO–SUPPA–EU–EAP в партнерстві з Рівненським державним гуманітарним університетом та у співпраці з Національним Еразмус+ Офісом в Україні.

Мета конференції: сприяти консолідації національних та міжнародних інтелектуальних ресурсів у сфері Європейських студій та поширенню досліджень з питань європейської інтеграції серед академічної спільноти України та за її межами.

У конференції взяли участь 53 освітян, вчених та молодих дослідників з України, Польщі, Великобританії, США та Канади у різних форматах.

З вітальним словом до учасників звернулися представники ректорату Рівненського державного гуманітарного університету, як приймаючої сторони; представниця делегації України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи (Страсбург), Світлана БОГАТИРЧУК-КРИВКО, координаторка Національного Еразмус+ офісу в Україні, Світлана ШИТІКОВА, голова правління Української Асоціації Викладачів і Дослідників Європейської Інтеграції, Ірина СІКОРСЬКА.

Координаторка Національного Еразмус+ офісу, у своєму вступному слові наголосила про основні пріоритети під час впровадження проєкту з фокусом на подолання викликів та наслідків війни, сучасність та інноваційність контенту, методологій, ресурсів та результатів, а також інклюзивність і використання цифрових та зелених технологій.

Тематика конференції, що знайшла вираження у панельних дискусіях, продиктована міжнародними реаліями, особливостями інтеграції України з Європейським Союзом в умовах повномасштабної війни росії проти України, а також безпековими загрозами та викликами, які постали перед демократичними державами Європи та світу. За таких умов важливою є місія академічних і громадських спільнот в Україні. Власне наукова та освітянська спільноти генерують й популяризують ідеї європейської інтеграції, європейські цінності, створюють і розвивають наукові школи, Європейські студії, плекають дух академічної свободи і доброчесності. І що немаловажно – забезпечують підготовку фахівців нової генерації з європейськими підходами та глибоким усвідомленням європейського вибору України. Синергія співпраці академічних кіл з громадським сектором підвищує якість освітнього процесу, підготовку конкурентоздатних фахівців, забезпечує розуміння шляхів, можливостей і механізмів співпраці України з Європейським Союзом у різних сферах.

Робота конференції проходила в рамках таких панелей:

  1. Історичні, політико-правові, інституційні, гуманітарні, ціннісні аспекти європейської інтеграції України в умовах війни Росії проти України.
  2. Безпекова політика ЄС та роль України у європейській системі безпеки.
  3. Відновлення України та європейська інтеграція: можливості та виклики для територіальних громад.
  4. Роль громадянського суспільства України в європейських інтеграційних процесах: можливості та практичний досвід.
  5. Місія академічних спільнот у процесі інтеграції України з ЄС та імплементація європейського досвіду в освітні програми різних галузей знань.
  6. Мультикультурний діалог та стратегічні комунікації у європейських інтеграційних процесах.

Молоді дослідники євроінтеграційних процесів мали унікальну можливість наживо почути доповіді та обговорити ключові проблеми євроінтеграційного поступу України у дискусії з відомими вченими з Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, University of British Columbia, Westminster University, Jan Dlugosz University in Częstochowa, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pedagogiki,  Kolegium Nauk Społecznych,Інституту всесвітньої історії НАН України, Інституту історії України НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Ужгородського національного університету, Маріупольського державного університету, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Запорізького національного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Національного університету «Острозька академія», Рівненського державного гуманітарного університету, Представництва Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Всеукраїнської Ініціативи “Активна громада”, Школи політичної аналітики «ПОЛІС».

Підсумком конференції стали практичні рекомендації щодо необхідності:

  • розвитку та поглиблення співпраці академічних кіл з громадським сектором та органами державної влади і місцевого самоврядування задля посилення переговорних можливостей України, що набуває особливої актуальності з наданням Європейською Комісією рекомендацій Європейській Раді щодо початку переговорного процесу з Україною, Молдовою та іншими країнами-кандидатами на вступ до ЄС;
  • розширення партнерства з європейськими академічними спільнотами, використання унікальних можливостей для українських дослідників європейських інтеграційних процесів, викладачів та студентів через участь у Програмі ЄС Еразмус+, що підтримує можливості навчальної та академічної мобільності в освіті та для молоді, проєкти та партнерства, розвиток стратегій і співпраці, професійні мережі та відкриті ресурси.

Підготовлено з використанням матеріалів Української Асоціації Викладачів та Дослідників Європейської Інтеграції (APREI).

Попередня VI стратегічна сесія «Українські студії в славістиці: візуалізація» (09.11.2023 р., ...