University and Inclusion Scientific Conference (14-15.12.2023 р., онлайн/офлайн)

14-15 грудня 2023 р., команда Національного Еразмус+ офісу в Україні прийняла участь у міжнародній конференції «Університет та інклюзія», організаторами якої стала Fondazione Sicurezza e Liberta у Римі (Італійська Республіка).

ПРОГРАМА конференції

Всі учасники конференції представили результати власних досліджень щодо ролі університетів та асоціацій з європейського співробітництва, особливостей їх взаємодії з громадами та стейкхолдерами, а також імплементації закордонного досвіду в роботу університетів з громадами.

Феліче РОМАНО (Felice ROMANO) та Олессандро ФІГУС (Alessandro FIGUS) поряд з вітальними промовами учасникам конференції наголосили на необхідності забезпечення безпеки громад, ролі досліджень та наукової спільноти у відповідальному інформуванні громад про зміни та тенденції міжнародної кооперації, в питаннях вивчення громадських потреб та їх задоволення тощо.

Меніко РІЦЦІ (Menico RIZZI) член виконавчої ради національного агентства з оцінки університетів та наукових досліджень ANVUR розповів про завдання та основну діяльність агенції серед яких, первинна та періодична перевірка діяльності університетів та їхніх освітніх програм, а також оцінку якості наукових досліджень (VQR).

Наталія СТУКАЛО заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти розповіла про практику НАЗЯВО в Україні щодо третьої місії університетів під час воєнного стану, наголосивши на тому, що університети мають усвідомлювати свою роль не лише як закладу освіти, а й інституту незламності, волонтерського хабу та серця громади.

Представниці Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олександра ЛАКТІОНОВА (Olexandra LAKTIONOVA) та Ольга ОНОШКО (Olha ONOSHKO) ознайомили учасників із реформою фінансування вищої освіти і її доступності в Україні, представили оновлену концепцію державного фінансування вищої освіти, що спричинило дискусію з проблем надання платних освітніх послуг.

Завдяки змішаному формату проведення конференції, онлайн учасники мали можливість долучатись до жвавої дискусії та поділитися власним досвідом імплементації проєкту впродовж року та взяти участь в обговоренні нагальних проблем.

Тематика, що об’єднала декілька університетів – це робота з примусово переміщеними здобувачами освіти як в Україні так і за її межами. Так, професор Байба ШАВРІНА (Baiba ŠAVRIŅA) розповіла про досвід університету Риги (Латвія) та загальну геополітичну ситуацію, її вплив на країни-експортери вищої освіти. Під час дискусії було порушено питання взаємної інтеграції переміщених студентів та приймаючої громади, а також вплив цього напряму інтернаціоналізації на зміни в приймаючому ЗВО. В продовженні дискусії з досвідом Великої Британії та статус університетів – прихистків, їх роль в розвитку примусово переміщених членів громад розповіла доцент та дослідниця Університету Глазго Євгенія ДРАГОМІРОВА. Український досвід взаємодії переміщених громадян та ЗВО розповідали професори Єгор НАЗИМКО та Михайло БОЙЧЕНКО.

Узагальненню та особливостям реалізації третьої місії українських університетів були присвячені виступи доцентів Руслани ХАРКОВЕНКО, Олени ОРЖЕЛЬ, Наталі ФАЛЬКО та інш.
Оксана ГОЛОВКО – ГАВРИШЕВА наголосила на відмінностях Української та Європейської нормативно-правової бази та практики з забезпечення третьої місії університетів.

Про необхідність розвитку третьої місії для відновлення України розповідала голова Української асоціації професорів та дослідників європейської інтеграції, доцент Ірина СІКОРСЬКА.

Слід відзначити, що експертний досвід від європейських партнерів щодо діяльності університетів в інклюзивному просторі, що був представлений професором Гвідо АМОРЕТТІ (Guido AMORETTI) та Нікласом  БЕРНСАНДОМ (Niklas BERNSAND) має стати в нагоді українським ЗВО.

Про перспективи співпраці в Європейському просторі вищої освіти розповідали Олессандро ФІГУС (Alessandro FIGUS), керівник проєкту Діана СПУЛБЕР та координаторка Національного Еразмус+ офісу в Україні Світлана ШИТІКОВА.

Підготовлено з використанням матеріалів UNICOM.

Попередня Міжнародна конференція «Доброчесність, відкрита наука та штучний інтелект в академічних ...