Вебінар «Мілітарний урбанізм» в європейській та українській містобудівній традиції: археологічні та архівні дослідження, історична пам’ять та сучасний стан», в межах проєкту Еразмус+ Жан Моне (2.05.2025 р. онлайн/офлайн)
У межах реалізації проєкту Еразмус+ Модуль Жана Моне «Європейська інтеграція та Україна: історична пам’ять та міграційні виклики», 2 травня 2025 р. у Житомирському державному університеті імені Івана Франка відбувся вебінар «Мілітарний урбанізм» в європейській та українській містобудівній традиції: археологічні та архівні дослідження, історична пам’ять та сучасний стан» до 400-річчя першої згадки про Батурин. Вебінар відбувався у змішаній формі. Захід організований командою проєкту, співробітниками Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» (Батурин), за участі викладачів і студентів, та підтримки ректорату Житомирського державного університету ім. Івана Франка.
За результатами роботи вебінару сертифікати отримали 21 учасник.
Модерувала захід керівник проєкту Вікторія ВЕНГЕРСЬКА, проєктну команду із доповідями, присвяченими історичним аспектам фортифікаційного та урбаністичного мистецтва представляли професор Ольга БІЛОБРОВЕЦЬ, доценти Олександр ЖУКОВСЬКИЙ та Іван КОВАЛЬЧУК. Презентації археологічних, архівних досліджень та сучасної концепції музею запропонували співробітники Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» Юрій СИТИЙ, Наталія ПІЛЬТЯЙ, Максим НЕСКУБА, представники наукових осередків та університетів Полтави, Луцька, Ніжина: Юрій ПУГОЛОВОК– к.і.н., заступник голови правління Спілки археологів України, Максим ПОТАПЕНКО – к.і.н., доцент, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Сергій ПАНИШКО – к.і.н., доцент, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки.
Учасники заходу презентували та обговорили особливості формування міст як Лівобережжя, так і Правобережжя України, їх статус та специфіку місто- та фортифікаційного будівництва, роль археологічних і архівних досліджень у відновленні пам’ятників та пам’яті про історію і значення українських міст у загальноєвропейських політичних процесах середньовіччя та раннього модерного часу. Ключовими моментами під час обговорення кожної теми був наголос на тому, що Україна завжди тісно пов’язувались із європейськими культурно-історичними явищами. Урбанізаційні та фортифікаційні фокуси досліджень є додатковим підтвердженням цієї точки зору.
Деталі про захід та презентації спікерів за посиланням: Презентація на сайті за посиланням.
Підготовлено з використанням матеріалів Житомирського державного університету імені Івана Франка.