Swedish-Ukrainian Contact Seminar 2023 (3-4.10.2023, онлайн)

3-4 жовтня 2023 р. Національний Еразмус+ офіс в Україні спільно зі Swedish Council for Higher Education та у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Національним фондом досліджень України провели Swedish-Ukrainian Contact Seminar 2023 в онлайн форматі. Захід мав на меті зміцнити співпрацю між Швецією та Україною та ознайомитись з можливостями співпраці в межах Програми ЄС Еразмус+ у сфері освіти та спільних досліджень.

Під час дводенного заходу учасники мали можливість:

 • дізнатись більше про вищу освіту і дослідження в Україні та Швеції
 • створити мережеву платформу для розбудови нових партнерств
 • знайти партнерів для майбутніх спільних проєктів Еразмус+ та навчитись писати проєкти для конкурсів 2024 р.

Контактний вебінар складався з двох робочих днів (3 та 4 жовтня), який був присвячений можливостям програми ЄС Еразмус+ в напрямах мобільності, проєктної співпраці та дослідженнях для українських та шведських потенційних партнерів, обєднавши понад 350 учасників з України та Швеції.

В перший день заходу з вітальним словом до учасників звернулися Олександра ГУСАК та Григорій МОЗОЛЕВИЧ, Міністерство освіти і науки України, а також Eino ÖRNFELDT, Director General Swedish Council for Higher Education. Під час першого дня професор Robert EGNELL, Vice-Chancellor Swedish Defense University, проголосив вступну промову про важливість шведсько-української співпраці та роль вищих навчальних закладів у часи кризи та війни. Андрій ПЛАХОТНЮК, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Швеція розповів про сьогодення України під час воєнного стану та російської агресії. Samuel TUNFJORD, Desk Officer, Swedish Ministry for Foreign Affairs розповів про стратегію підтримки Швеції у відбудові України та співпраці на 2023-2027 роки.

У наступній частині першого дня Олександра ГУСАК та Григорій МОЗОЛЕВИЧ представили систему вищої освіти та наукових досліджень в Україні, виклики та шляхи підтримки для європейських колег під час війни. Шведську вищу освіту представила Ulrika AXELL та Katarina CLEMENTZLOR, Swedish Council for Higher Education, розповівши про систему вищої освіти у Швеції.

Далі учасники перейшли до практичних презентацій можливостей Програми Еразмус+, зокрема Catrine ÅKERBLOM, Swedish Council for Higher Education, розповіла про можливості академічної мобільності Еразмус+ для студентів та працівників українських та шведських університетів, для прикладу було представлено проєкт з академічної мобільності, спікерами виступили Jan Olof NILSSON, Senior lecturer та Kjell NILSSON, Senior lecturer, Lund University, щодо їх досвіду участі у програмі Еразмус+ з міжнародної кредитної мобільності. Christofer CARLSSON, Swedish Council for Higher Education представив короткий огляд можливостей для проектів співпраці між організаціями. Після його презентації представник проєкту Erasmus+ CBHE OPTIMA, Олександр БЕРЕЗКО, доцент кафедри, Національний університет «Львівська політехніка» розповів про основну мету проєкта “Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи” (OPTIMA), впровадження практики відкритої науки в Україні з метою підвищення якості послуг національної вищої освіти. Пріоритети OPTIMA включають залучення вразливих академічних спільнот переміщених українських університетів, зосередження уваги на проблемах зміни клімату та інклюзивності за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Наприкінці першого дня учасники мали змогу провести розмову в закритих Zoom-кімнатах і зробити перші кроки до нових партнерств в мобільності та проєктах міжнародної співпраці.

Під час другого дня вебінару було проведено 3 паралельні воркшопи:

 1. Можливості академічної мобільність у сфері вищої освіти для студентів та працівників
 2. Проєкти співпраці з розвитку потенціалу вищої освіти та напрям Еразмус Мундус
 3. Дослідження в Україні та Швеції: національні особливості та можливості синергії

Під час першого паралельного воркшопу по можливостям академічної мобільність у сфері вищої освіти, учасники детальніше дізналися про особливості цього напряму для обміну студентів та працівників ЗВО, прослухавши досвіди успішних практик від:

 • Katarina STANISZ, Swedish University of Arts, Crafts and Design та Михайло БОКОТЕЙ, Львівська національна академія мистецтв
 • Ольга ДЕМИДЕНКО, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
 • Max PETZOLD та Віолетта ДУБОВИК, University of Gothenburg та Національний медичний університет імені О. О. Богомольця.

В межах даного воркшопу було проведено 2 тренінги для написання успішної заявки:

 • для новачків за участі Оксани КРАЄВСЬКОЇ, Інституційний координатор Еразмус+, Львівський національний університет імені Івана Франка, яка розповіла про досвід їх університету впровадження проєктів з мобільності і надала ключові рекомендації перших кроків для новачків;
 • для досвідченихКристина ШЕЧКОВА, керівник групи міжнародних програм академічної мобільності Сумського державного університету, яка представила їх внутрішню систему розподілення обов’язків для успішного впровадження проєктів з мобільності.

Далі учасники прослухали презентацію “Шведський інститут – стипендії для студентів магістратури” від Seble ABERA, programme manager, Team leader та перейшли до найбільш важливої частини секції Speed networking, який ставив на меті пошук партнерів саме по напряму академічної мобільності. Таким чином учасники мали змогу відвідати будь-які 5 кімнат і познайомитися з максимальною кількістю учасників, які зацікавлені написати спільні проєкти з академічної мобільності між Україною та Швецією.

Під час другого паралельного воркшопу представники Європейської комісії Georgiana PLESU, International Relations Officer, DG EAC та Fanny LACROIX-DESMAZES, Policy Officer, DG EAC зробили короткий огляд підтримки ЄС для України у сфері освіти та можливості в рамках KA2. Christofer CARLSSON, Swedish Council for Higher Education презентував напрям, вимоги до партнерств, пріоритети, тощо. Світлана ШИТІКОВА, координаторка Національного Еразмус+ офісу в Україні, розповіла про особливості та можливості проєктів співпраці зі участі України, а також існуючий досвід задля міжпроєктної співпраці та синергії. Olga KORDAS, KTH – Royal Institute of Technology, розповіла про приклади CBHE та тематичний фокус на тому, як будувати сталі проєкти та партнерства.

Markus BOMAN, Swedish Institute, розповів про можливості фінансування від Шведського інституту, а у другій половині воркшопу Lyudmyla BABAK, Baltic University Programme, Uppsala University, розповіла про проєкт RESCUU – Resilience of Education: Sustainability and Cooperation for Ukrainian Universities. Brian KUNS, Swedish University of Agricultural Sciences розповів про проєкт RETURN project – Restoring Environments in Ukraine: Capacity building and knowledge exchange on environmental assessment and restoration. Jekaterina BOUTTIER, Project Officer, European Education and Culture Executive Agency (EACEA) розповіла про можливості напряму Еразмус Мундус. Галина ГРАБЧУК, Навчально-науковий інститут високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Ольга КАТЕРНА, Національний авіаційний університет презентували досвід українських організацій в межах реалізації таких проєктів Еразмус Мундус.

Під час третього паралельного воркшопу було обговорено наступне:

 • Огляд шведської дослідницької системи, Britta FANGSTROM, Formas
 • Моделі шведсько-української співпраці, Stefan TORNQVIST, Swedish Research Council
 • Системи підтримки університетів та схеми фінансування співпраці, Iuliana DOMINA, Research Officer, Stockholm University
 • Презентація буклету “A Beginner’s Guide to Swedish Academia”, Janina SEUBERT, Principal Researcher, Karolinska Institutet/Young Academy of Sweden
 • “Фінансування наукових досліджень НФДУ в контексті української науково-інноваційної системи”, Олександр БІЛИЙ, Начальник відділу комунікацій та міжнародного співробітництва Національного фонду досліджень України
 • “Сучасні виклики вимагають нових рішень: результати міжнародної співпраці НФДУ”, Ольга ПОЛОЦЬКА, виконавчий директор Національного фонду досліджень України
 • “Нещодавні зміни в науково-дослідній та інноваційній політиці України, включаючи національну стратегію та фінансування досліджень та інновацій”, Ігор ТАРАНОВ, Генеральний директор директорату науки та інновацій, Ministry of Education and Science of Ukraine
 • Співпраця між голландськими та українськими дослідниками: партнерська ініціатива NWO-НФДУ,  Barbara DAMMERS-SZENASI Policy officer, Dutch Research Council (NWO)

Наприкінці дня всі учасники зібралися на загальний панельній дискусії, підвівши підсумки воркшопів та обговоривши можливості співпраці в межах Еразмус+ для шведських та українських організацій.  

ПРЕЗЕНТАЦІЇ спікерів:

Щиро дякуємо всім за участь!

Віримо в Україну, кожного громадянина, Збройні Сили України, партнерів та працюємо разом на результат для перемоги! Все є і буде Україна!

#ErasmusPlus #ErasmusUA #StandWithUkraine #ErasmusJointForcesUA

Попередня Відкриття конкурсу Європейських університетів Програми ЄС Еразмус+ на 2024 рік