Перспективи GameHub центрів на українському ринку праці ІТ спеціалістів. Інтерв’ю з заступником Голови Державної служби зайнятості України

За даними Державної служби зайнятості України на травень 2016р. серед найбільш перспективних професій в Україні є спеціальності в сфері ІТ, які, з однієї сторони, мають високий рівень заробітної плати, а з іншої сторони, користуються попитом у роботодавців. На даний час, в рамках програми ЄС Еразмус+ в Україні реалізовується проект «GameHub: Співробітництво між університетами та підприємствами в сфері ігрової індустрії в Україні» – 561728-EPP-1-2015-1-ES-EPPKA2-CBHE-JP”. Даний проект присвячений ігровій галузі, яка відноситься до ІТ спеціальностей.

У межах проекту GameHub було організовано інтерв’ю з заступником Голови Державної служби зайнятості України Сергієм КРАВЧЕНКОМ.
Одна з головних цілей проекту – це відкриття центрів GameHub при шести українських вузах, які є учасниками проекту. У цих закладах буде проводитись підготовка і перепідготовка безробітних, учасників АТО та тимчасово переміщених осіб на ІТ-спеціалістів в ігровій галузі за навчальними модулями, розробленими і впровадженими у рамках проекту. Саме тут вбачається тісна співпраця зі службою зайнятості. Мета – спільним зусиллям допомогти цим людям здобути професію, яка дозволить їм реалізувати себе, підвищити свій рівень життя та отримувати високу зарплату.

Для того, щоб вияснити міркування щодо такого типу проекту в цілому та впровадженні підготовки і перепідготовки спеціалістів в ігровій галузі, можливостей / механізмів співпраці університетів з центрами зайнятості по впровадженню такого навчання; оцінити потенціал майбутніх слухачів; дізнатись думку стосовно працевлаштування таких спеціалістів на ринку праці у липні 2016 р. працівники сектору підготовки інфраструктурних та освітніх проектів ДВНЗ «Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника» Любов Зінюк (З.Л.Л.) та Ольга Зінюк взяли інтерв’ю у заступника Голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату) п. Сергія Кравченка (К.С.С.)

З.О.Л.: Скільки на даний час зареєстровано безробітних в Україні і яку частину з них складають учасники АТО та тимчасово переміщені особи?
К.С.С.: У нас на сьогоднішній день зареєстровано 388 930 безробітних, з них 22 279 – військовослужбовці, які брали участь в антитерористичній операції і 6 300 – це внутрішньо переміщені особи.
З.О.Л.: Чи є дані щодо кількості безробітних учасників АТО по областях України?
К.С.С.: По областях, звичайно, є. Ми можемо надати. Зокрема в областях, які охоплені проектом, зареєстровано таку кількість безробітних з числа військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції: м. Київ – 824 особи, Київська область – 1231 особа, Донецька область – 138 осіб, Івано-Франківська область – 798 осіб, Одеська область – 268 осіб, Харківська область – 50 осіб, Херсонська область – 685 осіб.
З.О.Л.: Який відсоток складають зареєстровані безробітні з вищою (технічною) освітою?
К.С.С.: Відсоток безробітних з вищою освітою складає 46.8%. На жаль, по технічній вищій освіті даних немає.

З.О.Л.: Чи зацікавлені безробітні проходити підготовку/перепідготовку на професії ІТ-спеціальностей?
К.С.С.: Хочу зазначити, що безробітні зацікавлені, оскільки сьогодні ця галузь є однією з найбільш оплачуваних у країні. До того ж, роботу можна виконувати дистанційно. Саме тому наші безробітні зацікавлені.
З.О.Л.: На вашу думку, чи будуть вони зацікавлені в отриманні ІТ-спеціальності саме в ігровій галузі?
К.С.С.: Вони будуть зацікавлені отримувати дану спеціальність, якщо це буде приносити їм додатковий дохід і вони будуть бачити свою самореалізацію у даному напрямку.
Між іншим, на базі Державної служби зайнятості працюють Центри професійно-технічної освіти, які пропонують інтенсивні курси підготовки і перепідготовки ІТ-спеціалістів.
З.О.Л.: Чи пропонують ці центри навчання на ІТ-спеціалістів для ігрової галузі?
К.С.С.: Ні наші ЦПТО готують лише ІТ спеціалістів широкого спрямування.
З.О.Л.: На вашу думку, навчання на данні спеціальності привабливі для ринку праці?
К.С.С.: Якщо будуть якісні курси, які будуть давати чіткий результат і людина буде бачити кінцеву мету, то я впевнений, що охочих буде досить багато.
З.О.Л.: Чи інформували вас роботодавці про вільні вакансії в ігровій галузі ІТ-сфери?
К.С.С.: До нас звертаються роботодавці, які шукають ІТ-спеціалістів. По вузькому напрямку до нас роботодавці не звертаються, тому що у нас, на сьогоднішній день, не було визначено окремих пріоритетів таких, як ІТ в ігровій галузі. Я вважаю, що на ринку праці досить мало саме таких фахівців. Тому роботодавці шукають ІТ-спеціалістів широкого спрямування, яких вони потім перенавчають чи адаптують до ІТ-спеціалістів у вузькій сфері.
З.О.Л.: Чи зацікавлена Державна служба зайнятості у співпраці з університетами для підготовки чи перепідготовки ІТ-спеціалістів для ігрової галузі?
К.С.С.: Ми зацікавлені. Якщо це допоможе працевлаштуватися шукачам роботи, то ми зацікавлені у будь-якій співпраці.
З.О.Л.: Які існують механізми співпраці служби зайнятості з університетами? Який механізм у нашому випадку буде найбільш ефективний?
К.С.С.: У нас на сьогоднішній день є Закон України про зайнятість, який чітко говорить, про навчання/перенавчання безробітних і підвищення їх навиків для того, щоб вони були якнайшвидше працевлаштовані. З університетами ми працюємо у напрямку підвищення кваліфікації. У нас ще є такий механізм сприяння зайнятості, як ваучер, з яким внутрішньо переміщена особа, учасник АТО чи особа після 45 років може піти навчатись у будь-який університет в Україні за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

З.О.Л.: Чи можна акредитувати курси, розроблені у рамках проекту, в Державній службі зайнятості в Україні і Центрах професійно-технічної освіти? Якщо так, то яким чином?
К.С.С.: Справа в тому, що потрібно вибрати регіон. Я пропоную вибрати, в першу чергу, міста мільйонники, де це буде найбільш цікаво і при спільній діяльності Державної служби зайнятості і Міністерства освіти і науки України, я думаю, що ми ці курси зможемо адаптувати і запровадити на базі Центрів професійно-технічної освіти у центрах зайнятості.
З.О.Л.: Чи є у вас дані про те, які навички, досвід і знання у сфері ІТ користуються попитом серед роботодавців?
К.С.С.: В ІТ галузі – це люди, які знають і можуть працювати з програмним забезпеченням і можуть його удосконалювати або писати.
З.О.Л.: З якими проблемами, на вашу думку, можуть зіштовхнутися учасники проекту?
К.С.С.: Думаю, що перша проблема – це працевлаштування. Отже перше, з чого потрібно починати – це вказати безробітній людині, яка прийшла, кінцеву мету. Тобто, що вона отримає після проходження навчання і де вона буде працевлаштована.
З.О.Л.: Як залучити учасників не тільки зареєструватись на навчання, а й закінчити його?
К.С.С.: Ви повинні показати кінцеву мету і можливості грошового забезпечення.
З.О.Л.: Чи хотіли б ви, як людина, яка займає керівну посаду у Державній службі зайнятості України, отримувати повідомлення про розробки проекту, діяльність, здійснену в рамках проекту? Чи бачите ви можливість для Державної служби зайнятості стати асоційованим членом проекту, бути запрошеним на певні події, зустрічі проекту?
К.С.С.: Ми відкриті для нових ідей, для нових проектів і якщо ці проекти допоможуть працевлаштувати хоча б одного безробітного, ми вже починаємо з вами працювати. І хочу зазначити, що ваші проекти ми можемо реалізовувати в наших центрах професійно-технічної освіти, яких у нас є 11 (одинадцять). Це був би досить гарний поштовх для розвитку не тільки вашого проекту, а для розвитку економіки України.

Детальніше Ви можете дізнатися на сайті проекту: http://gamehub-cbhe.eu/project/

Попередня Підвищення екологічної компетентності викладачів в рамках проекту ЄС програми ТЕМПУС ...