Синергія проектів TEMPUS ICO-OP та DESIRE в Запорізькому національному технічному університеті

Майбутні абітурієнти – студенти, аспіранти, викладачі представники промислових підприємств та компаній Запорізького регіону. Саме таким є ланцюжок учасників міжнародних освітніх проектів TEMPUS ICo-op «Промислова співпраця та креативна інженерна освіта на основі віддаленої інженерії та віртуального інструментарію» (http://www.ico-op.eu) та DESIRE «Розробка курсів з вбудованих систем з використанням інноваційних віртуальних підходів для інтеграції науки, освіти та промисловості в Україні, Грузії, Вірменії» (http://tempus desire.eu), які виконуються на цей час в Запорізькому національному технічному університеті (ЗНТУ).

Основою для такої співпраці стала нова Лабораторія вбудованих систем та віртуальної інженерії, що була відкрита завдяки синергії цих двох проектів в жовтні минулого року на базі кафедри програмних засобів за підтримки ректора ЗНТУ Сергія Бєлікова. Сьогодні лабораторія активно працює над виконанням освітніх та дослідницьких проектів. Вже є перші вагомі практичні результати – власні розробки, доповіді на конференціях, статті в наукових журналах світового рівня, авторські свідоцтва, грамота з Національного виставкового конкурсу «Видатні науково-практичні досягнення в освіті» у номінації «Електронний освітній ресурс». Створені дві наукові групи: розробників віддаленої лабораторії RELDES (REmote Laboratory for Design of Embedded Systems) (керівник доцент Анжеліка Пархоменко) та дослідників надійності вбудованих систем ISRT (Informational System Reliability Team) (керівник професор Галина Табунщик).

Студенти університету отримали величезні можливості завдяки сучасному обладнанню та ліцензійному програмному забезпеченню, отриманому за планами двох проектів – два сервери лабораторії, комп’ютери, різноманітні програмно-апаратні платформи (Arduino, Altera Cyclone, Raspberry Pi), платформи для навчання робототехніці Formula Flowcode Buggy, 3D-принтер Leapfrog Creatr HS, 3D-сканер Gotcha, керована віддалено гібридна лабораторія GOLDі (розробка Технічного університету Ільменау, Німеччина).

Викладачі університету завдяки проектам здобули новий досвід та практичні навички, пройшли стажування в провідних європейських університетах та, як результат провели тренінги для своїх колег в ЗНТУ. Координатори проектів Карстен Хенке (Технічний університет Ільменау, Німеччина) та Дірк ван Мероде (Томас Мор Мехелен-Антверпен, Бельгія) провели майстер-класи для студентів, аспірантів та викладачів ЗНТУ в жовтні минулого року. На сьогоднішній день викладачами університету за проектом ICo -op розроблено 4 нові дисципліни, що пропонуються Бізнес-школою ЗНТУ для підвищення кваліфікації фахівців промисловості. А в рамках проекту DESIRE вже модернізовано або розроблено з нуля 17 навчальних дисциплін, і ця робота ще триває.

Результатом плідної наукової роботи викладачів в рамках проекту ICo-op стала монографія «Віддалений та віртуальний інструментарій в інжинірингу» за загальною редакцією координатора проекту професора К. Хенке, авторів А.Пархоменко, Г.Табунщик, М.Поляков, О.Гладкова, Т.Каплієнко, Т.Ларіонова (ISBN 978–966–2752–74–8). Крім того, за підтримки проекту вже підготовлено до друкування навчальний посібник англійською мовою «Remote and virtual tools in engineering: student textbook». За програмою проекту DESIRE на цей час завершується робота над трьома навчальними посібниками, видання яких планується влітку поточного року.

Зміцнилися і зв’язки ЗНТУ з українськими партнерськими вишами. Так, викладачі кафедри програмних засобів разом з колегами з Київського університету імені Бориса Грінченка взяли участь у тренінгу «Технології використання 3D – пристроїв в інженерній освіті». Навчання для викладачів відбулося на базі компанії FABBERS (м.Київ) влітку минулого року. У процесі тренінгу учасники ознайомились з технологіями 3D друку та 3D сканування, з методами створення фізичних прототипів на основі віртуальної 3D-моделі, з різноманітними матеріалами, які використовуються для 3D друкування, з використовуваним спеціалізованим програмним забезпеченням та його налаштуваннями.

Завдяки виконавцям проектів, запрацювала Система Дистанційного навчання ЗНТУ. В рамках проекту DESIRE викладачами Київського університету імені Бориса Грінченка було проведено семінар для викладачів ЗНТУ «Створення сучасного електронного курсу в системі Moodle». На цей час створено структуру навчальних курсів університету, в якій особливе місце займають дисципліни, розроблені за проектами TEMPUS.

В рамках проекту ICo-op влітку минулого року завершилося пілотне навчання за спеціальною програмою «Віддалений та віртуальний інструментарій в інжинірингу». Сорок сім учасників представники промислових підприємств та компаній Запорізького регіону, студенти та викладачі ЗНТУ отримали нові знання, практичні навички та відповідні Сертифікати.

За період виконання двох даних проектів налагоджено плідну взаємодію та підписано угоди про співпрацю ЗНТУ з такими підприємствами та компаніями як: Мотор Січ, АКТИВ, ПРОКОМ, Noosphere Ventures, Livestream LLC, Brig Retail. Це дозволяє організовувати на високому рівні практики та дипломування студентів, підвищення кваліфікації персоналу підприємств, а також здійснювати спільні наукові дослідження.

Сучасні технології активно впроваджуються не лише в навчальний процес студентів, але й в профорієнтаційну роботу з майбутніми абітурієнтами. Наприклад, платформи для навчання робототехніці Formula Flowcode Buggy були активно представлені на виставці Абітурієнт-2016 в запорізькому Козак палаці, а також на Дні відкритих дверей в актовій залі ЗНТУ. 19 лютого 2016 року викладачі кафедри програмних засобів підготували та провели День відкритих дверей кафедри для учнів Запорізького технічного ліцею, зокрема, для команди з робототехніки під керівництвом вчителя Ткаченко Т.В.. Ліцеїсти, які беруть активну участь в турнірах та олімпіадах з робототехніки, ознайомились з сучасним обладнанням та програмним забезпеченням Лабораторії вбудованих систем та віртуальної інженерії. Майбутні абітурієнти із захопленням сприйняли нову інформацію, а викладачі обговорили шляхи подальшої співпраці з ліцеєм та запросили учнів на навчання на кафедру програмних засобів ЗНТУ.

Проекти в рамках програми TEMPUS&ERASMUS+ дають нові можливості для розвитку освіти та науки в ЗНТУ (http://zntu.edu.ua) та сприяють інтеграції в європейський культурний та економічний простір.

 

Попередня Успішний старт проекту ERASMUS+ «Створення сучасної магістерської програми в галузі ...