Міжнародна кредитна мобільність
Для українських студентів закладів вищої освіти Програма ЄС Еразмус+ надає можливості короткострокових програм обміну:
- на навчання (2-12 міс.; до 24 міс. для студентів медичних спеціальностей);
- на практику (2-12 міс).
Для кого? Для студентів молодшого бакалаврату, бакалаврату, магістратури, аспірантури, докторантури.
Форма:
- навчання за кордоном у партнерському закладі вищої освіти;
- практика (навчальна, дослідницька, робоча) за кордоном на підприємстві, у дослідницькому інституті, лабораторії, організації або в іншій прийнятній установі партнера.
Грант Еразмус+ покриває витрати на: трансфер (Distance Calculator), візу, страхування, кошти на перебування в розмірі 800/850/900 євро на місяць, доступ до бібліотеки, підручники тощо.
Важливо для аспірантів: для забезпечення потреб у поєднанні навчання та дослідницької практики аспірантів або під час їхнього залучення до роботи в освітньому закладі було впроваджено гнучкий формат (фізична мобільність 2-12 міс.; змішана мобільність 5-30 дн.) та різні форми: короткотермінове навчання (5-30 днів); довготермінове навчання (2-12 місяців); дослідницька практика (як складова навчання).
ЯК БРАТИ УЧАСТЬ?
КРОК 1. Дізнайтесь з сайту Вашого університету чи сторінки у Фб контакти відділу міжнародних зв’язків, хто відповідає за проекти з мобільності. Зв’яжіться та домовтесь про зустріч.
КРОК 2. Дізнайтесь у своєму університеті (міжнародний відділ, відділ мобільності, вебсайті ЗВО, FaceBook сторінці) чи є проекти та конкурси на мобільність за обміном саме в вашому університеті в рамках Еразмус+ ІСМ 171. Для того щоб студенти і працівники могли скористатись можливостями, спочатку ваш ЗВО повинен спільно з університетами партнерами з Європи виграти такий проєкт на мобільність за обміном.
КРОК 3. Якщо вже є такі проєкти у вашому ЗВО, то внутрішні конкурси повинні бути оголошені відкрито та прозоро на вебсайті університету. Всі умови, документація, процедури участі, розмір гранту і критерії відбору Вам необхідно уточнити у міжнародному відділі Вашого рідного університету. Правила участі у конкурсі повинні бути відкриті, зрозумілі і доступні. Іноді остаточне рішення приймає приймаюча сторона.
КРОК 4. Розмір гранту на мобільність вказується в умовах конкурсу, в листі запрошення, в угоді на навчання чи мобільність. Важливо звернути увагу, що є один з типів гранту, який називається – zero grant (0 євро), потенційний учасник повинен про це знати і мати можливість покрити всі витрати самостійно (в такому випадку навчання безкоштовне, але витрати на проїзд і перебування не покриваються). Уточнюйте розмір гранту на початку процесу участі в конкурсі.
КРОК 5. По закінченню мобільності обов’язковою умовою для ЗВО України є автоматичне визнання періодів і результатів мобільності як студентів так і працівників. Обговоріть ці питання з відділом міжнародної співпраці до початку мобільності, уточніть що потрібно і які документи потрібно привезти для такого визнання. Разом поговоріть з викладачами.
КРОК 6. Читайте уважно Угоди, які підписуєте з приймаючою стороною, спілкуючись з приймаючою стороною, ставте в копію свій ЗВО, звертайтесь до них за допомогою і підтримкою.
*У разі потреби НЕО в Україні надає листи підтримки для візи, за зверненням (для цього надсилається англійською мовою е-лист зі зверненням з додаванням е-копії листа запрошення і договору на мобільність).
Учасник мобільності отримує офіційний лист запрошення (invitation/acceptance) від приймаючого закладу в якому, серед іншого, зазначається детальна інформація щодо періоду, умов фінансування, інші особливості конкретної мобільності та щодо візи.
Візові питання є зоною відповідальністю учасника мобільності, адже посольства іноземних держав в Україні завжди вказують що всі звернення щодо віз мають бути особистими.
Звертаємо увагу, що відправляючі заклади інформують учасників мобільності про загальні правила і досвід інших учасників, проте основне джерело такої інформації це посольства іноземних країн в Україні та України в тих країнах. Під час воєнного стану якщо посольство не працювало (не працює) в Україні, то на сайті зазначались (зазначаються) контакти щодо комунікації для з’ясування деталей та особливостей на поточний час. Кожна з країн має свої особливості перебування за кордоном громадян України, які, на жаль, під час воєнного стану в Україні не є однаковими у всіх країнах та іноді змінюється. Таким чином надзвичайно важлива комунікація та підготовча робота учасника мобільності з посольствами та іншими відповідними відомствами.
**Якщо для Вас не знайшлось конкурсів серед проєктів ЗВО, ініціюйте спілкування з університетом з Європи та принесіть контакти відділу міжнародних зв’язків для налагодження співпраці для участі в нових конкурсах.
Вся інформація про ситуацію в Україні під час воєнного стану.
Корисно для учасників мобільності Програми ЄС Еразмус+ під час воєнного стану в Україні.
У разі пандемії: info about COVID-19 in Ukraine: official portal of the Cabinet of Ministers of Ukraine (here), Ministry of Health of Ukraine (here) and Ministry of Education and Science of Ukraine (here).
КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ
- ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ англійською мовою
- ЧАСТІ ЗАПИТАННЯ від студентів і працівників щодо стипендій
- Практичні роз’яснення щодо документів та зразки Угод для здіснення кредитної мобільності
- Рекомендації щодо підготовки Угоди на навчання
- Erasmus+ Student Charter
- Щодо отримання візи
- Інші можливості отримання стипендій в державах-членах ЄС – публікація Представництва ЄС “НАВЧАЙСЯ В ЄВРОПІ“
- ЗНАЙДІТЬ СОБІ СТИПЕНДІЇ в Європі
- Можливості навчання від команди ESN – Україна
Гранти на мобільність під час війни для студентів та молодих людей з України
Шановні студенти, аспіранти, випускники, молодь та молодіжні працівники!
Ці ресурси можуть стати у нагоді саме для Вас!
- Міжнародна кредитна мобільність Еразмус+ та гранти на мобільність за обміном для студентів на основі існуючих міжінституційних договорів між Вашим університетом та приймаючим університетом: контактуйте зі своїм відділом міжнародної співпраці та/чи Еразмус координатором відповідного університету.
- Оберіть в таблиці свій університет та партнерів. Обовязково уточніть всі деталі та умови участі в конкурсі на мобільність за обміном у координаторів міжнародної співпраці чи мобільності Вашого університету.
- Також багато можливостей навчання зібрано командою ESN – Україна: https://esnukraine.org/news/all-educational-opportunities-abroad-notion-platform
- Укладання міжінституційної угоди між закладами тим де Ви навчаєтесь в Україні (home university) та тим який приймає на мобільність (host university) є важливим і обов’язковим для офіційного оформлення академічної мобільності та по закінченню мобільності для визнання періоду та результатів навчання! Станом на липень 2025 р. всі університету України працюють!!!
- Студент повинен буде обов’язково заключити угоду на навчання з приймаючим та відправляючим університетом.
- Важливо! Щодо перетину кордону студентами-чоловіками в період воєнного стану: інформація від МОН України – за покликанням тут.
- Звертаємо увагу, що Еразмус+ не є виключенням для перетину кордону певної категорії осіб, наприклад чоловіків 18-60 років! Остаточне рішення приймає прикордонник. Тому краще мати всі документи в оригіналі: лист зарахування для студента, лист запрошення для працівника, студентський квиток чи студентську візу, направлення на навчання від свого ЗВО, копію угоди на навчання та міжінституційної угоди та відповідні документи від військкомату. Зміни та перелік документів станом на квітень 2024 р. за посиланням тут*.
- Звертаємо увагу що Еразмус+ не надає можливості та не підтримує перехід студентів закладів з України на навчання в університети в інших країнах світу.
- Навчання за обміном: кредитна мобільність – передбачають обов’язковість статусу студента в закладі вищої освіти в Україні та зарахування на мобільність за кордоном на визначений період.
- Для інформації – деталі щодо особливостей виняткових заходів підтримки України під час війни:
- Інформація про особливості підтримки України у період війни на порталі Національного агентства Еразмус+ Франції (англійською мовою) – за посиланням тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної академічної мобільності у сфері вищої освіти (українською мовою) – у документі тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної навчальної мобільності у сферах шкільної освіти, освіти дорослих та VET (укр.мовою) – за посиланням тут.
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів навчальної мобільності молоді та Європейського корпусу солідарності (укр.мовою) – за посиланням тут.
- Щодо виняткових заходів у сфері молоді можна дізнатись на порталі SALTO – Youth – за посиланням тут.
- Здобувач вищої освіти має право при існуючих можливостях фінансування – подаватись на грант мобільності за обміном та навчатись/бути на практиці – до 12 місяців на рівні бакалавра, потім до 12 місяців – на рівні магістра, потім до 12 місяців – на рівні PhD. Проте є обмеження для чоловіків на період воєнного стану в Україні.
- Також може поїхати на заходи мобільності молоді – про такі можливості тут.
- Навчання за обміном, на повній програмі та інші можливості: запрошуємо обрати університет та знайти інформацію про підтримку українців на порталі Проєкту ЄС Еразмус+: https://ukraine.dev.uni-foundation.eu/
- Навчання в магістратурі Еразмус Мундус – спільні магістерські програми: запрошуємо обрати програму та подаватись на навчання – основні кроки за посиланням тут. Еразмус Мундус – це повний курс навчання в магістратурі на спільній програмі яку впроваджують декілька університетів світу та буде можливість навчатись та проходити практику в декількох університетах та компаніях світу.
- Гранти на навчання в державах-членах ЄС STUDY IN EUROPE: офіційні портали країн про всі можливості навачання іноземних студентів, оберіть країну, спеціальність, університет, вивчіть можливості та подавайтесь напряму – за посиланням тут.
- Українською мовою публікація НАВЧАЙСЯ в ЄВРОПІ: про можливості фінансування українців в державах-членах ЄС – за посиланням тут.
- Аспірантам та іншим дослідникам – новий портал ЄС щодо фінансування українців: https://euraxess.ec.europa.eu/ukraine
Молоді (13-30 років), молодіжним працівникам та молодіжним лідерам
- Підтримка молодих людей України Європейською Комісією та державами-членами ЄС – за посиланням тут.
- Оголошення конкурсів про гранти на молодіжні обміни та волонтерство: Інформаційний центр Еразмус+ молодь та Європейський корпус солідарності в Україні та Євродеск – Україна.
- Календар подій, гранти на міжнародні події для молоді з України Ресурсний центр Сальто-Молодь SALTO-YOUTH та інструменти підтримки молоді – онлайн курси та багато іншого.
Інформація для людей, які рятуються від війни в Україні – за посиланням тут.
Доступ до ресурсів підтримки українців Європейською Комісією за посиланням тут і тут.
Залишились запитання чи потрібна допомога, запрошуємо звертатись до нашої команди!