Підстави звернень щодо перетину кордону учасниками академічної та навчальної мобільності Програми ЄС Еразмус+ – ОНОВЛЕНО (04.2024)

Еразмус+ є Програмою міжнародної співпраці Європейського Союзу з іншими країнами світу у сферах освіти, молоді та спорту, що має на меті підтримку освітнього, професійного та особистісного розвитку громадян ЄС і поза його межами задля внеску до стійкого зростання, якості робочих місць і соціального згуртування, для розвитку інновацій та посилення європейської ідентичності і активного громадянства. Програма підтримує можливості академічної мобільності в сфері освіти та молоді, проєкти та партнерства, професійні мережі та відкриті ресурси. Партнерство базується на основі вивчення і обміну успішним досвідом держав-членів ЄС й інших країн світу та його адаптованого впровадження в Україні. Перелік країн-учасниць Програми ЄС Еразмус+ – за покликанням.

Проєкти ЄС Еразмус+ здійснюють вплив на розвиток систем і закладів освіти та молоді через розвиток людського капіталу на основі успішного досвіду ЄС, впровадження, сучасних інноваційних методологій, технологій та ресурсів для навчання і викладання, формальної і неформальної освіти, розбудови інноваційної інфраструктури через закупівлю обладнання тощо. Після початку війни ЄС надав більше можливостей для підтримки українців та України.

Співпраця в межах Програми ЄС Еразмус+ відбувається на основі Міжнародного договору – Рамкової Угоди між Урядом України та державами-членами ЄС, ратифікованої Верховною Радою України та ухваленої Законом України № 360-VI (360-17) від 03.09.2008 р., та є інструментом впровадження Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом у сфері освіти, молоді та спорту в межах інструменту ЄС міжнародної співпраці – NDICI.

Відповідно до правил Програми ЄС Еразмус+ гранти надаються через конкурси проєктів, спрямованих на академічну мобільність для учнів, студентів і працівників закладів освіти, молодих людей та молодіжних працівників і лідерів, а також розвиток потенціалу вищої освіти та професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (VET), альянси інновацій, альянси європейських університетів, партнерства співпраці, стратегічні партнерства, створення і впровадження спільних магістерських програм, Жан Моне, співпрацю для впровадження реформ та розвитку інтернаціоналізації у сферах освіти, молоді та спорту.

Міжнародна академічна та навчальна мобільність відбувається для таких цільових груп:

  • працівники закладів освіти: у форматі участі у заходах проєктів мобільності та співпраці Програми ЄС Еразмус+, які чітко визначені, заплановані і погоджені ЄС та передбачають повернення до українського закладу освіти і впровадження результатів мобільності. Діяльність таких проєктів включає: навчальні візити, тренінги, семінари, конференції тощо або мобільність з метою стажування, викладання – макс. до 2 місяців. Документи: співпраця відбувається на основі партнерських, міжінституційних, грантових угод. Залежно від мети мобільності, учасник отримує лист-запрошення, наказ про закордонне відрядження чи угоду на мобільність, тощо;
  • студенти/ аспіранти/ учні закладів вищої освіти та професійної (професійно-технічної) і фахової передвищої освіти: у форматі (кредитної) мобільності: короткотермінового навчання/ практики – макс. до 12 місяців. У межах мобільності на короткий термін студент/ аспірант/ учень з України зараховується до європейського закладу на визначений період для денної форми навчання/ практики (за обміном) і залишається студентом/ аспірантом / учнем українського закладу освіти з умовою обов’язкового поведнення для завершення навчання та отримання документу про освіту саме українського закладу освіти. Документи: співпраця відбувається на основі партнерських, міжінституційних чи інших угод.  Залежно від типу мобільності учасник отримує лист про зарахування до європейського закладу освіти (Acceptance/ Enrolment/ Invitation) за Програмою ЄС Еразмус+, угоду на мобільність, копію наказу та лист-номінацію від свого закладу освітии;
  • студенти 4 курсу бакалаврату та випускники закладів вищої освіти України: у форматі ступеневої мобільності: повного курсу навчання на спільних магістерських програмах Еразмус Мундус – до 1,5 роки (2 років) в університетах мінімум двох різних країн. У межах таких програм український учасник стає студентом європейського університету денної форми здобуття вищої освіти за кордоном. За умовами воєнного стану чоловіки мають по завершенню навчання прибути до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в Україну. Документи щодо ступеневої мобільності: студент отримує лист про зарахування на навчання (обов’язково) та/або (е)студентський квиток (не всі університеті видають такий квиток до приїзду), угоду на навчання, документ про академічну відпустку, якщо навчається паралельно в Україні тощо;
  • працівники та студенти/ аспіранти/ учні закладів освіти: можуть брати участь у заходах та діяльності проєктів співпраці Програми ЄС Еразмус+ у форматі тематичних літніх чи зимових шкіл, короткотермінових навчальних візитів, тренінгів, семінарів, зустрічей команд проєктів тощо. Тривалість: залежить від конкретної запланованої події. Документи: співпраця відбувається на основі партнерських, міжінституційних, грантових угод. Залежно від мети мобільності, учасник отримує лист-запрошення, програму події, наказ про закордонне відрядження чи угоду на мобільність, тощо;
  • молодь, молодіжні лідери, волонтери і молодіжні працівники: у форматі участі в навчальних візитах, семінарах, тренінгах, міжнародних молодіжних зустрічах і форумах, міжнародних робочих групах, волонтерській діяльності, стажуванні тощо – макс. до 12 місяців. Документи: учасник мобільності отримує лист-запрошення для участі в конкретній події чи діяльності проєкту;
  • експерти та інші працівники органів влади, інституцій, закладів та організацій, які діють у сферах освіти, молоді та спорту в межах поточних проєктів: у форматі участі в навчальних візитах, семінарах, тренінгах, міжнародних зустрічах, конференціях і форумах, стажування тощо. Документи: учасник мобільності отримує лист-запрошення для участі в конкретній події чи діяльності проєкту, відповідні документи про наявність такого проєкту, якщо застосовуються. Відповідно до інституційних положень оформлюють відповідні документи, якщо передбачається (наказ про відрядження чи інші документи).

Деталі щодо особливостей виняткових заходів підтримки України Європейським Союзом в межах Програми Еразмус+ під час війни у тих випадках, коли неможливо зв’язатися з закладами освіти чи відправляючою організацією: для тих хто в Україні чи тимчасово перебуває за кордоном через війну, проте продовжує навчатись / працювати у закладі освіти України:

  • Інформація про особливості підтримки України у період війни – Виняткові заходи для українців (англійською мовою) – за покликанням тут.

Для працівників та студентів закладів освіти України:

  • Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної академічної мобільності у сфері вищої освіти (переклад українською мовою) – у документі тут.
  • Виняткові заходи для українців в межах проєктів з міжнародної навчальної мобільності у сферах шкільної освіти, освіти дорослих та VET, які перебувають за кордоном та є там зарахованими до таких закладів (переклад укр. мовою) – за покликанням тут.

Важливо!!! Якщо плануєте подати звернення на мобільність до приймаючого закладу напряму (ставити обов”язково відділ міжнародних звязків свого закладу), чи вже на даний момент отримали підтвердження щодо участі в академічній мобільності, ОБОВ’ЯЗКОВО зв’яжіться зі своїм закладом щоб уточнити деталі щодо оформилення подальших документів на міжнародну академічну мобільність та підписати міжінституційну угоду між закладами, узгодити відповідні документи, курси та результати мобільності для визнання і включення до додатку до диплому. Проте Ваш заклад може мати інституційні положення, які регулюють міжнародну академічну мобільність де описано чіткий алгоритм участі в конкурсах на Міжнародну академічну мобільність Еразмус+. Тому перший крок завжди – це консультація із закладом де наразі навчаєтесь!!! Без Міжінституційної угоди грант Еразмус+ не надається!!!

Інформацію про можливості мобільності та підтримку українців можна знайти за покликаннями:

Всі 34 Національні агентства Еразмус+ мають інформацію про підтримку українців!

ESN: https://esnukraine.org/news/all-educational-opportunities-abroad-notion-platform

Центр підтримки студентів: https://ukraine.uni-foundation.eu/

Інтернет ресурс Study in Europe –ЗНАЙДІТЬ СОБІ СТИПЕНДІЇ в Європі

 Звертаємо увагу, що всі заклади освіти в Україні працюють, деякі було переміщено, тому якщо Ви не змогли зв’язатись зі своїм закладом, то зв’яжіться з командою Еразмус+ офісу в Україні, ми допоможемо знайти відповідні контакти.

Для молоді та молодіжних працівників:

  • Виняткові заходи для українців в межах проєктів навчальної мобільності молоді та Європейського корпусу солідарності (укр.мовою) – за покликанням тут.
  • Рекомендуємо шукати можливості  на порталі Eurodesk https://eurodesk.eu/ та звертатись до організаторів подій та уточнювати чи можуть бути залучені українці.
  • Щодо виняткових заходів у сфері молоді можна дізнатися на порталі SALTO – Youth

ДОКУМЕНТИ ТА ПІДСТАВИ ДЛЯ БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

Щодо формату документів за всіма типами мобільності: паперовий оригінал або оригінал з електронним підписом, або сканкопія оригіналу (залежить від політики та правил приймаючої країни/закладу/організації).

Щодо наявності студентської чи іншої візи: залежить від правил Посольств країн під час воєнного стану в Україні.

Довідково: до країн Шенгенської зони, для перетину кордону необхідно мати діючий біометричний паспорт. Потім безпосередньо в країні перебування на мобільності можуть бути можливості оформлення дозволу на проживання або тимчасового прихистку на період війни (якщо, наприклад, тип гранту 0 євро). Проте це питання обов’язково потрібно уточнити у приймаючого закладу!!!

Вивчайте уважно інформацію на сайтах відповідних Посольств в Україні!

УВАГА!!! Звертаємо увагу, що відтермінування від мобілізації не надає автоматично право для певних категорій осіб на перетин кордону.

Уважно вивчайте інформацію на сайті Державної прикордонної служби України!

Контакти гарячої лінії ДПСУ, для уточнення інформації: https://dpsu.gov.ua/ua/sluzhba-dovira/

Довідково: документи, що підтверджують право на виїзд з України під час воєнного стану, включають, проте не обмежуються: військово-облікові документи з записом щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацію), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон, документи що підтверджують мету перетину кордону (наприклад: наказ про відрядження/ кредитну мобільність та інші вказані вище у відповідних типах мобільності).

Остаточне рішення щодо надання дозволу на перетин кордону приймає Державна прикордонна служба України на основі пакету документів та відповідно до діючого законодавства України на момент перетину кордону.
Щодо перетину кордону студентів бакалаврату (магістратури для медичних і ветеринарських спеціальностей) строком на один семестр для участі в мобільності Еразмус+ виняткові можливості описано тут.

Якщо Ви належите до категорій осіб, яким тимчасово обмежено можливість перетину кордону України, то до подання документів на конкурс. Важливо обов’язково уточнити ситуацію у своєму закладі в Україні щодо ризиків участі у міжнародній мобільності для категорій осіб, яким обмежено виїзд за кордон у період дії воєнного стану в Україні, зокрема, ризик втрати гранту приймаючим закладом у разу відмови у перетині кордону учаснику мобільності.

Якщо Ви, як студент, вже на даний момент отримали підтвердження щодо участі в академічній мобільності, проте у перетині кордону було відмовлено, обов’язково контактуйте зі своїм закладом в Україні та приймаючим закладом щодо можливості перенести період мобільності чи організувати для Вас або онлайн формат (наприклад: навчання з віддаленим доступом до віртуальних лабораторій, симуляторів тощо), або змішаний формат мобільності, який передбачає частину періоду мобільності для онлайн навчання та частину – для короткотермінової фізичної мобільності від 5 до 30 днів, спланувавши фізичну мобільність наприкінці терміну змішаного формату мобільності. Проте, необхідно розуміти, що ризики нездійсненності такої фізичної мобільності можуть бути високими у разі продовження дії воєнного стану в Україні.

Для працівників закладів освіти теж важливо звертатися до свого закладу та уточнювати можливості й особливості участі в міжнародній академічній мобільності та закордонних відряджень. Працівникам, які належать до категорій осіб, яким обмежено виїзд з України, необхідно уточнювати порядок та оформлення документів для виїзду за кордон на період дії воєнного стану. У разі обмеження виїзду з України, рекомендовано долучатись до заходів проєкту онлайн.

Додатково уточнюйте у своєму закладі чи є в них можливість звернутись до Міністерства освіти і науки України чи іншого міністерства, якому підпорядкований, щодо клопотання перед Державною прикордонною службою України для можливості участі в академічній мобільності та/чи закордонному відряджені проєктів ЄС Еразмус+. Важливо вказати відповідну інформацію про мобільність, пункт перетину кордону, термін мобільності і дату звершення мобільності та повернення в Україну, іншу важливу інформацію та додати копії документів. Після отримання такого листа, важливо переконатись що на цей лист є погодження в е-базі ДПСУ – https://dpsu.gov.ua/ua/contacts/.

Звертаємо увагу, що інформація буде постійно оновлюватися відповідно до ситуації в Україні.

Запрошуємо звертатись до Національного Еразмус+ офісу в Україні для уточнень інформації щодо особливостей участі в конкурсах Програми ЄС Еразмус+ під час воєнного стану в Україні, контакти на вебсайті: www.erasmusplus.org.ua