МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Методичні рекомендації для закладів вищої освіти та інших партнерів проєктів – координаторів та партнерів проєктів Програми ЄС Еразмус+: особливості впровадження проєктів конкурсів 2015-2020 рр. в Україні (вересень 2022 р. / version September 2022*)
Шановні виконавці проєктів міжнародної співпраці ЄС в Україні, до Вашої уваги корисна інформація щодо реалізації проєктів Програми ЄС Еразмус+: Розвиток потенціалу вищої освіти, особливості правил Програми та національного законодавства, забезпечення якості виконання, відповідальності, звітування, реєстрації проєктів та роз’яснення статей використання бюджету, підготовлена командою проєкту ЄС «Національний Еразмус+ офіс в Україні» (НЕО) на основі досвіду виконання проєктів закладами вищої освіти в Україні, Керівництва до Програми ЄС Еразмус+, грантових, партнерських, міжінституційних угод та інших документів Європейського виконавчого агентства з питань освіти і культури (EACEA). Ці рекомендації стануть у нагоді проєктам з розвитку потенціалу вищої освіти, Жан Моне, стратегічних партнерств та іншим проєктам Еразмус+.
Методичні рекомендації можуть бути корисними для керівників закладів вищої освіти, національних координаторів проєктів, контактних осіб від закладів вищої освіти, Еразмус координаторів, відділів міжнародної співпраці, юридичних, фінансово-економічних підрозділів, бухгалтерських служб та інших партнерів – (спів) виконавцям (реципієнтам) проєктів міжнародної співпраці ЄС. Документ містить активні посилання на нормативно-правові документи та використані джерела*. Всі посилання є активними в тексті документу.
Важливо пам’ятати, що кожен конкурс має свою специфіку правил, тип грантової та партнерської угод, звітності та правил, важливо застосовувати та керуватись документами відповідного конкурсу:
- для проєктів 1-го конкурсу (виконання 2015-2018);
- для проєктів 2-го конкурсу (виконання 2016-2019);
- для проєктів 3-го конкурсу (виконання 2017-2021);
- для проєктів 4-го конкурсу (виконання 2018-2022);
- для проєктів 5-го конкурсу (виконання 2019-2023);
- для проєктів 6-го конкурсу (виконання 2020-2024).
Рекомендуємо уважно ознайомитись для усвідомлення відповідальності керівниками закладів, координаторами та учасниками проєктів для запобігання помилок, затримки виконання проєктів, коректного ведення документації, впровадження міжнародної діяльності, роботи з фінансовими, юридичними, аудиторськими та іншими службами.
Проєкти Програми міжнародної співпраці ЄС Еразмус+ є інструментом інтернаціоналізації вищої освіти і виконуються в рамках запровадження положень законів України «Про освіту» «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом та виконання зобов’язань щодо набуття Україною статусу кандидата на вступ до ЄС.
Зміст
- Розділ 1. Відповідальність партнерів. Якість співпраці. Якість змісту. Вплив та подолання наслідків COVID-19. Виклики воєнного стану в Україні (нове).
- Розділ 2. Нормативно-правове забезпечення. Документи. (Legislation).
- Розділ 3. Документи про правила програми ЄС Еразмус+ щодо використання коштів гранту. Проєктна документація. Моніторинг проєктів. Звіти.
- Розділ 4. Реєстрація і звільнення від податку на додану вартість (ПДВ) товарів та послуг, митних зборів і безкоштовне зберігання товару у період розмитнення тощо. Пільги для проєктів МТД. Розмитнення товарів МТД.
- Розділ 5. Поширення інформації результатів. Правила візуальної презентації. Співпраця з Міністерством освіти і науки України. Міжпроєктна співпраця.
- Розділ 6. Витратні статті бюджету проєкту.
- Розділ 7. Підтримка від Національного Еразмус+ офісу в Україні і Національної команди експертів з реформування вищої освіти (проєкт ЄС).
- Додаток 1. Приклад положення про реалізацію проєктів програм міжнародної співпраці ЄС задля ефективного управління коштами грантів.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ВИКОНАВЦІВ ПРОЕКТІВ ЕРАЗМУС+: РОЗВИТОК ПОТЕНЦІАЛУ ВИЩОЇ ОСВІТИ – CBHE (ПАМ’ЯТКА) – оновлено у вересні 2022 р.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ЗАКОНОДАВСТВО, ШАБЛОНИ, ПЕРЕКЛАДИ та інше – оновлено в червні 2022 р.
*Перша версія документу «Пам’ятка для виконавців проєктів» була підготовлена С. Шитіковою © в лютому 2010 р. і розміщена на сайті www.tempus.org.ua. Документ оновлюється на основі змін правил програми, законодавства тощо та містить активні посилання на нормативно-правову базу та використані джерела.
Методичні рекомендації підготовлено С. Шитіковою за результатами дослідження «Реалізація програм міжнародної співпраці Європейського Союзу як механізм інтернаціоналізації вищої освіти України».
ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ПРОЄКТІВ
Проєкти міжнародної співпраці Програми ЄС Еразмус+ запроваджуються відповідно до Грантової і Партнерської Угод з додатками в межах правил Програми у відповідності до національного законодавства та після державної реєстрації набувають статусу МТД – міжнародної технічної допомоги Європейського Союзу Україні.
Проєкти ЄC Програми Еразмус+ (КА2: стратегічні партнерства та розвиток потенціалу; напрям Жан Моне) за участю партнерів з України – відповідно до пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (зі змінами) НЕОБХІДНО ОБОВ’ЯЗКОВО ЗАРЕЄСТРУВАТИ в Секретаріаті Кабінету Міністрів України ТА ОТРИМАТИ РЕЄСТРАЦІЙНУ КАРТКУ ПРОЄКТУ. Також проводиться перереєстрація проєкту, якщо відбулись зміни, наприклад: тривалість проєкту подовжено, змінився партнер, партнер змінив назву, змінено перелік обладнання тощо.
Звертаємо увагу, що в період воєнного стану реєстрація та перереєстрація проєктів відбувається, документи подаються/надсилаються тільки в сканованому та електронному вигляді!
Державна (пере)реєстрація проєктів є офіційним визнанням проєкту в Україні, отримання статусу «міжнародна технічна допомога» та, як зазначається в пункті 12 постанови «підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України».
Як підготувати пакет документів для (пере)реєстрації проєкту в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, запрошуємо дізнатись всі деталі, необхідні документи та кроки із відеопрезентації.
У листі – зверненні до МОН України, як головного бенефіціара проєктів ЄС Еразмус+ у сфері вищої освіти щодо підтримки впровадження проєктів, необхідно вказувати ключові стратегії задля розвитку яких працюватиме проєкт.
Звертаємо увагу на такі ДОКУМЕНТИ:
- Цілі Сталого розвитку відповідно до Національної доповіді, зокрема Ціль № 4 – Якість освіти
- Угода про Асоціацію між Україною та ЄС з питань співробітництва у сферах науки та технологій, освіти, молоді, спорту та громадянського суспільства: Розділ V, Глава 9, Співробітництво у сфері науки та технологій, Глави 23-26, Статті 430-445 з освіти, молоді, спорту та громадянського суспільства
- Цілі Програми діяльності Кабінету Міністрів України – Постанова КМУ від 12.06.2020 № 471, зокрема у вищій освіті: 1.4. Випускники закладів вищої освіти є конкурентоспроможними фахівцями на ринку праці; 1.5. Українські вчені мають належні умови для досліджень та інтегровані у світовий науковий простір.
Запровадження положень Закону України “Про вищу освіту”та Закону України “Про освіту”. - Нова українська школа
- Стратегія розвитку професійно-технічної освіти до 2023 р.
- Стратегія розвитку вищої освіти до 2032 р.
- Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 р.
- Національна молодіжна стратегія до 2030 р.
- Стратегія розвитку фізичної культури і спорту до 2028 р.
- Інші секторальні стратегії відповідно до завдань проєктів.
РЕГУЛЮЮЧІ ДОКУМЕНТИ:
- Рамкова угода (Міжнародний договір) між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств, ратифікована Верховною Радою України із заявою Законом від 03.09.2008 р. № 360-VI ( 360-17 ), вступив в дію з 2009 р.
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 153“Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги”, зі змінами. Постанова затверджує Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, що містить перелік документів, необхідних для проходження процедури державної реєстрації проєктів (дивіться п.14).
- Податковий Кодекс України
- Митний Кодекс України
- Лист Міністерства доходів і зборів України від 21.02.2014 “Про митне оформлення міжнародної технічної допомоги”
- Інформаційна довідкапро деякі питання щодо звільнення від сплати податку на додану вартість операцій із закупівлі товарів, робіт та послуг на митній території України у рамках проєктів міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів
Детальніше про це та інше для запобігання помилок виконання проєкту в Методичні рекомендації для виконавців проектів Еразмус+: Розвиток потенціалу вищої освіти – CBHE (Пам’ятка) – оновлено у вересні 2022 р.
Відповідно до Податкового кодексу України (див. ст. 197.11.) «звільняються від оподаткування операції із: постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку; постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку…» за посиланням.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 153 “Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги”, зі змінами заклад вищої освіти – партнер проєкту в Україні, що реалізує право на податкові пільги, до 20 числа місяця, в якому відбулася реалізація права (напр. закупівля обладнання), «…складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДФС, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Секретаріату Кабінету Міністрів України інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 …»до Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, деталі за посиланням.
Щодо митного оформлення проєктів міжнародної технічної допомоги та пільг оподаткування, запрошуємо ознайомитись з Листом Державної фіскальної служби щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання товарів, робіт і послуг, що придбаваються під час реалізації проєкту міжнародної технічної допомоги від 16.01.2016 № 765/6/99-99-19-03-02-15, див. документ та Листом Державної фіскальної служби щодо застосування пільг оподаткування товарів і послуг МТД: від 05.02.2016 № 2502/6/99-95-42-03-15.
Для звільнення від митних зборів, під час оформлення документів ОБОВ’ЯЗКОВО ВКАЗУЄТЬСЯ, що «обладнання придбане в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги ЄС проєкту (№___ назва) Еразмус+, який пройшов офіційну реєстрацію, реєстраційна карта №____ додається».
Звертаємо увагу, що вже відмінено обов’язковий продаж валютних коштів, то кошти грантів можуть зберігатись у євро на валютному рахунку, звертайте на це увагу банків.
Довідково про проєкти МТД.
Перелік зареєстрованих проєктів міжнародної технічної допомоги та організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги (копії Планів закупівель).
ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЯ ПРОЄКТУ
До пакету для перереєстрації проєкту необхідні такі документи:
- Лист звернення до Секретаріату КМУ від інституції – національного координатора від України (із зазначенням додатків)
- Листи звернення до Секретаріату КМУ від усіх українських партнерів проєкту, які отримують фінансування (такі ж, але вже без зазначення додатків)
- Завірена копія Змін до Грантової угоди про продовження проєкту/зміну партнера/назви організації тощо (мовою оригіналу з завіреним перекладом українською мовою як зазначено вище***)
- Копія реєстраційної картки проєкту
- Лист підтримки від МОН України у разі, якщо проєкт продовжено на термін 6 місяців і більше (на міністерство надсилається запит про лист підтримки та копія реєстраційної картки проєкту в додатку). У листі запиті до МОН України обов’язково вказуйте виконавця листа та його контакти для можливого уточнення деталей з боку міністерства.
- У разі втрати чинності партнерських угод, завірені копії Змін до партнерських угод українських реципієнтів як партнерів проєкту, підписаних між українським партнером проєкту та координатором/грантоотримувачем проєкту із завіреним перекладом (завіряються, як зазначено вище***).
- Якщо буде оновлюватися план закупівель, то додається також два оригінали оновленого плану закупівель. МОН України погоджує план закупівель лише у випадку, коли міністерство є реципієнтом. У решта випадків план закупівель підписується лише координатором-грантоотримувачем проєкту.
Чернетка листа у форматі WORD англ. та укр. мовами (надсилаєте на пошту Національного Еразмус+ офісу в Україні [email protected]) та [email protected], на основі якої готується Лист підтримки від Представництва ЄС в Україні.
Важливо:
- Кожна копія документу та його переклад скріплюються / прошиваються / прошнуровуються разом з перекладом, вказується кількість аркушів, що разом прошиті.
- Перед підготовкою пакету документів на реєстрацію звертайтеся за порадами до команди Національного Еразмус+ офісу в Україні. Відповідальна особа – Петро Крайнік.
- Повний пакет документів на перереєстрацію передається в електронному та паперовому вигляді до Національного Еразмус+ офісу в Україні (вул. Бастіонна, буд. 9, пов. 8, Київ, 01014, Україна)****.
!!! В період воєнного стану документи надсилаються в в сканованому та електронному вигляді електронному вигляді!!!
Будь ласка, звертайтесь в Національний Еразмус+ офіс за консультацією на етапі підготовки пакету документів, не відправляйте самостійно, щоб уникнути помилок та затримати реєстрацію.
Корисні матеріали та інструкції щодо запровадження проєктів співпраці Еразмус+.
*** Кожна копія документу мовою оригіналу прошивається / прошнуровуються разом з її перекладом, вказується кількість аркушів, що разом прошиті. Засвідчується вірність копії оригінального документу та вірність здійсненого перекладу (нотаріальне завірення не вимагається, може бути завірено кафедрою іноземних мов, чи відділом міжнародних зв’язків з печаткою ЗВО).
Наприклад: «Засвідчую вірність цієї копії з оригіналу документа. Прокопенко О.І., посада, назва ЗВО/ організації. Дата, підпис, печатка». «Переклад документу здійснено викладачем кафедри іноземних мов КНТУ Іванютою В.І. Переклад відповідає змісту оригінального документа. Дата, підпис, печатка».
**** У період воєнного стану реєстрація та перереєстрація проєктів відбувається, документи подаються/надсилаються тільки в сканованому та електронному вигляді!!!
Переклад та матеріали підготовлено в рамках проєкту ЄС “Національний Еразмус+ офіс в Україні” для безкоштовного розповсюдження і використання, посилання на джерело є обов’язковим (виконавець С. Шитікова, П. Крайнік).
ЗВІТНІСТЬ ТА КАРТКИ МОНІТОРИНГУ
Нагадуємо проєктним командам Erasmus+ CBHE, Jean Monnet, Strategic Partnerships, про необхідність обов’язково зареєструвати проєкт в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, але незалежно від того зареєстровано вже проєкт чи ні, потрібно подавати ЗВІТ.
Відповідно до Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги (Постанова КМУ від від 15.02.2002 №153) та з метою забезпечення поточного моніторингу реципієнти проєктів міжнародної технічної допомоги мають подавати до Міністерства освіти і науки України один раз на півроку картку піврічного/річного моніторингу проєкту, складену за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (Додаток 3 завантажити).
Моніторинг проводиться Секретаріатом Кабінету Міністрів України разом з бенефіціаром та уповноваженими представниками партнера з розвитку (за згодою) під час реалізації проєкту (програми) (поточний моніторинг) і на заключному етапі реалізації (заключний моніторинг).
У період воєнного стану звіт надсилати в сканованому та електронному вигляді!
Лист МОН України щодо подання картки моніторингу проєктів в 2021 р.
КАТКИ МОНІТОРИНГУ ПОДАЮТЬСЯ З ПОЧАТКУ ДІЇ ПРОЄКТУ, НЕЗАЛЕЖНО ВІД ТОГО, КОЛИ ПРОЄТ БУВ ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ, ЧИ НЕ БУВ ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ. ПОДАЄТЬСЯ ОДНА КАРТКА ВІД ПРОЄКТУ, ЗАЗВИЧАЙ КООРДИНАТОРОМ ПРОЄКТУ В УКРАЇНІ, ДЕ ЗАЗНАЧАЮТЬСЯ ЗАХОДИ ВСІХ РЕЦИПІЄНТІВ, АБО КОЖНИМ РЕЦИПІЄНТОМ ОКРЕМО.
Картки поточного – піврічного моніторингу за період січень-червень мають бути заповнені за формою (Додаток 3), підписані, відскановані та надіслані бенефіціарові – Міністерство освіти і науки України: ‘Шкабко Сергій’ <[email protected]> до 10 липня на електронну адресу з копією в Національний Еразмус+ офіс в Україні [email protected]
Картки поточного – щорічного моніторингу за період січень-грудень мають бути заповнені за формою (Додаток 3), підписані, відскановані та надіслані бенефіціарові – Міністерство освіти і науки України: ‘Шкабко Сергій’ <[email protected]> до 10 січня на електронну адресу з копією в Національний Еразмус+ офіс в Україні [email protected]
ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКЛЮЧНОГО МОНІТОРИНГУ ПРОЄКТУ, після його завершення, реципієнти в Україні подають до МОН та е-копію в Національний Еразмус+ офіс картку заключного моніторингу (одна на проєкт) про досягнуті результати згідно Додатку 3 до Порядку – (Додаток 3).
Контактна інформація в МОН України: Сергій Шкабко, державний експерт експертної групи з європейської інтеграції директорату європейської інтеграції, бюджетування та узгодження політик Міністерства освіти і науки України, пр. Перемоги 10, м. Київ, 01135, тел.:+38 044 481-32-08, 77-88, [email protected].
Перелік зареєстрованих проєктів міжнародної технічної допомоги.
Перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги (копії Планів закупівель).
ЗАКУПІВЛІ ОБЛАДНАННЯ
Обладнання (Equipment) – REAL COST
Відповідно до правил Програми, координатор і всі партнери проєкту, повинні забезпечити неприбутковість, прозорість, зрозумілість, отримання кошт відповідним працівником, легкість у відслідковуванні Європейською Комісією проведених розрахунків та відображення в звітуванні ЗВО відповідно до законодавства України та внутрішніх регуляцій у разі наявності відповідного Положення (або/та країни-координатора) в рамках правил програми (Про правила програми Erasmus+ Programme Guide, Grant Agreement, presentations from Grant Holders meeting etc.).
Важливо пам’ятати, що обладнання є інструментом на виконання завдань проєкту, а не метою і повинно бути придбане якнайшвидше в першу половину періоду виконання проєкту, але не пізніше визначеного періоду у Грантовій угоді – проєктній заявці (інакше може стати не прийнятними витратами).
Обладнання в межах реалізації проєктів купується відповідно до визначеного переліку (який обговорюється з координатором проєкту та може бути уточнено чи переглянуто і обґрунтовано згідно з потребами ЗВО у обладнанні для досягнення відповідних цілей проєкту). Під час формування та уточнення переліку обладнання зверніть увагу, що обладнання – це один із інструментів, необхідних для досягнення завдань проєкту: це можуть бути комп’ютери, сервери, програмне забезпечення, симулятори, відеоконференц-обладнання, професійні тренажери, прилади тощо для лабораторій, моделі, також окреме дослідницьке обладнання, але тільки з метою навчання тощо. Всі витрати на обладнання мають бути без ПДВ (деталі у розділі реєстрація проєктів).
Обладнання може бути придбане в межах тристороннього договору, де Координатор проєкту замовляє обладнання і перераховує кошти напряму Провайдеру обладнання. Провайдер доставляє, встановлює та забезпечує гарантійне обслуговування обладнання у визначений термін, а Отримувач, реєструє в державному казначействі України, приймає на баланс та використовує для виконання завдань проєкту. (Приклад договору розміщено на сайті).
Необхідне дотримання процедур закупівель (див. Про правила програми Erasmus+ Programme Guide, Grant Agreement, presentations from Grant Holders meeting etc.). Коли проєкт зареєстровано, застосовуються правила програми. Деталі процедур прописано в Guidelines for the Use of the Grant, цей документ не є частиною грантової угоди, проте розділ щодо закупівель можна використати як приклад розроблення інституційних правил.
В будь якому разі, важливо забезпечити прозорість відбору постачальника та мати внутрішні інституційні процедури.
Закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження.
Якщо міжнародним договором України, згод зовнішньоекономічних у на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, передбачено інший порядок закупівлі, ніж порядок, визначений цим Законом, застосовуються положення міжнародного договору України (стаття 6) (кошторис, угода, рахунок, акт виконаних робіт (наданих послуг). Згідно із ст. 189 Господарського кодексу України встановлено, що ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах можуть визначатися і в іноземній валюті за згодою сторін.
Звільнення від ПДВ послуг відбувається тільки на основі Картки реєстрації проєкту.
Процедура, механізми та вимоги до проведення тендеру та закупівель детально прописана у відповідному розділі Грантової угоди та рекомендацій з використання гранту й в Партнерській угоді, важливо обов’язково ознайомитись з підтверджувальними документами, які потрібно зберігати у кожного партнера з України (Про правила програми Erasmus+ Programme Guide, Grant Agreement, presentations from Grant Holders meeting etc.).
ВАЖЛИВО! «Постачання товарів/послуг у межах проєкту міжнародної технічної допомоги (МТД) та в межах плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбавають виконавці проєктів МТД за кошти МТД, не оподатковують ПДВ. У договорі зазначають «Без ПДВ». За постачання товарів/послуг виконавцю проєкту МТД постачальник складає податкову накладну на звільнену операцію та реєструє в ЄРПН. Зокрема, у графі 9 такої податкової накладної постачальник зазначає код пільги. «За постачання товарів і послуг на митній території України постачальник станом на 07.06.2017 зазначає: як МТД код пільги – 14060523; що фінансують за рахунок МТД – 14060524. За постачання звільнених операцій у межах МТД податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 Податкового кодексу України не нараховують.
Щоб підтвердити застосування пільги з ПДВ під час постачань у межах проєкту МТД, постачальник зберігає копії: реєстраційної картки проєкту, засвідчену печаткою донора або виконавця проєкту; плану закупівлі, засвідчену печаткою донора або виконавця проєкту; контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідчену підписом і печаткою виконавця проєкту. У контракті зазначають, що товари, роботи і послуги придбавають коштом проєкту МТД та відповідають категорії товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі. Якщо закупівлю проводить один партнер на всіх і Ви маєте ЗВО, який не підпорядкований МОН України, необхідно передбачити час та ознайомитись з процедурами передачі такого обладнання у МОН України, якщо буде потрібно, важливо проконсультуватись у відділі з питань обліку державного майна МОН України за телефоном: +38(044)4814787.
Якщо всі підпорядковані МОН України, то ЗВО відповідальний за закупівлі ставить на позабалансовий рахунок для тимчасового зберігання та передання всім партнерам.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ВИКОНАВЦІВ ПРОЕКТІВ ЕРАЗМУС+: РОЗВИТОК ПОТЕНЦІАЛУ ВИЩОЇ ОСВІТИ – CBHE (ПАМ’ЯТКА) – оновлено у вересні 2022 р.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ЗАКОНОДАВСТВО, ШАБЛОНИ, ПЕРЕКЛАДИ та інше – оновлено в червні 2022 р.