Європейська Комісія в межах Програми Еразмус+ з березня 2022 р. запровадила гнучкі процедури та виняткові заходи щодо отримання грантів на навчальну і академічну (кредитну) мобільність для підтримки українців, які є учнями/студентами/слухачами/працівниками шкіл, закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, освіти доросли та для молодих людей з України. Така підтримка дає можливість для короткотермінового навчання/ практики чи стажування/ викладання, участі у тренінгах та волонтерських ініціативах за кордоном.
Також проєкти співпраці отримали можливість адаптувати діяльність проєктів відповідно до викликів воєнного стану в Україні. А додаткові можливості конкурсу Жан Моне дозволили додатково подати проєкти тим закладам вищої освіти, які не змогли то зробити на початку війни. Альянси Європейських університетів отримали можливість долучити українські університети як асоційованих партнерів. Плюс, 5 конкурсів Партнерств співпраці отримали новий пріоритет з фокусом на підтримку України, а невеликі партнерства можуть всою діяльність фокусувати на українців які зараз в країнах ЄС. 2 нові конкурси у сферах молоді та спорту дають можливість організаціям, які працюють у цих сферах ініціювати проєкти та бути як заявниками так і партнерами проєктів з розвитку потенціалу.
Про всі конкурси для України – Про конкурси англійською мовою.
Щодо ситуації в Україні, викликів, потреб і можливостей співпраці у презентаціях (англ мовою – надішліть партнерам):
Recent Developments of Education System of Ukraine and Legislation overview 2023
Presentation about the Ukrainian Higher Education system, reforms and priorities 2024
REGARDING THE SITUATION IN UKRAINE, CHALLENGES, NEEDS AND OPPORTUNITIES FOR COOPERATION.
Окремо слайди з презентації вище збережено ті, що включають інформацію про всі 39 конкурсів відкриті для України англійською мовою – надішліть Вашим потенційним чи давнім партнерам – Opportunities 2025
Звертаємо увагу що всі українські організації працюють відповідно до ситуації та нявності доступу до бомбосховищ. Відповідно, заклади освіти працюють в очному, дистанційному, гібридному чи змішаному форматах. Інформуйте ваших потенційних та поточних партнерів про ситуацію. Особливо важливо комунікувати яка допомога потрібна.
Щодо специфіки впровадження проєктів в Україні під час воєнного стану дивіться деталі українською мовою в Методичних рекомендаціях для виконавців відповідного конкурсу проєктів тут.
Та англійською мовою для координаторів та партнерів з країн-членів Програми ЄС Еразмус+ тут.
Щодо перетину кордону для участі в проєктах Програми ЄС Еразмус+: слідкуйте за інформацією відповідних посольств в Україні та перевіряйте інформацію на сайті Державної прикордонної служби України. Для участі в короткостроковій мобільності в проєктах за Еразмусом, заклад освіти має звернутись з листом клопотанням до МОН України та надати підтверджуючі документи. МОН України після перевірки документів звертається до ДПСУ з листом колопотанням про участь у мобільності чи заходах проєкту Програми ЄС Еразмус+. ДПСУ приймає остаточне рішення про дозвіл перетину кордону, про що рекомендовано дізнаватись по гарячій лінії, або вже у прикордонників. Деталі щодо впровадження проєктів з компонентом мобільності – виконавцям КА1.
Нові правила для участі в Еразмусі студентів чоловіків, які навчаються на бакалавра в державних та комунальних закладах вищої освіти було прийнято в квітні 2024 р. Детально інформацію та процедури описано за покликанням тут українською мовою та англійською мовою.
Контакти відповідальних за міжнародну співпрацю у закладах вищої освіти України (постійно оновлюється) у файлі за посиланням
Корисні матеріали та посилання:
- Рекомендації щодо впровадження виняткових заходів під час воєнного стану: алгоритм дій.
- Інформація про особливості підтримки України у період війни на порталі Національного агентства Еразмус+ Франції (англійською мовою).
- Виняткові заходи в межах проєктів з міжнародної академічної (кредитної) мобільності у сфері вищої освіти для студентів та працівників (українською мовою).
- Виняткові заходи в межах проєктів з міжнародної мобільності у сферах шкільної освіти, освіти дорослих та VET для учнів та працівників (укр.мовою).
- Виняткові заходи для українців в межах проєктів навчальної мобільності молоді та Європейського корпусу солідарності (укр.мовою).
- Щодо виняткових заходів у сфері молоді можна дізнатись на порталі SALTO – Youth.
- Оперативна інформація українською мовою щодо підтримки освіти і науки під час війни на вебсайті МОН України.
- Emergency priorities to support Ukrainian Education and Science.
- Все про визнання іноземних документів про освіту в Україні.
- Все про українську систему освіти для іноземних партнерів.
- All about the Ukrainian Education System for international partners.
- Інформація на вебсайті МЗС України, для тих хто вимушено виїжджає з України.
- Інформація щодо правил перетину кордону під час воєнного стану в Україні на вебсайті Державної прикордонної служби України.